СЗО: Антибиотиците спират да лекуват
Всяка година мутирали бактерии убиват около 25 000 европейци
Според някои прогнози до 2050 г. смъртните случаи от неподатливи на лекарства инфекции може да достигнат 10 млн. в световен мащаб.
У нас устойчивостта към лечение на микроорганизмите се следи от 17 г. от Националния център по заразни и паразитни болести с помощта на данни от 150 лаборатории. Тревожно е, че в България - и в обществото, и в болниците, средната консумация на антибиотици се увеличава, а с нея расте и резистентността на бактериите, обясни проф. Тодор Кантарджиев, национален консултант по микробиология.
Откриването на антибиотиците от Флеминг през 1928 г. е удължило продължителността на човешкия живот с 20 г. Сега обаче е нужен цялостен подход за справяне с резистентността към антибиотици на микроорганизмите, заяви д-р Данило Ло Фо Уонг от СЗО. По думите му неправилната употреба на лекарства е само една от причините за това. Друга е силното фармацевтично лоби.
Най-употребяваните в България антибиотици са тетрациклините, съобщи проф. Кантарджиев. По думите му често в болниците у нас се лекува с евтини и неефективни антибиотици, което е причина за по-висока резистнетност на бактериите към тези препарати. По данни на СЗО над 50% от антибиотиците се изписват неправилно. Вследствие на това микроорганизмите се увеличават.
Последвайте ни
0 Коментара: