Близо 400 000 души в страната са на временен или постоянен воден режим. Това показват изчисления на „Телеграф“ въз основа на данни на МРРБ, МОСВ и текущото обявяване на нови и нови селища в режим.

Не е постигната целта на действащата Национална стратегия за управление и развитие на водния сектор. Тя планираше да се намали с една трета населението без вода целогодишно или сезонно след 2015 г. Както и да няма селища на воден режим след 2018 г.

Хората са склонни дори да плащат по-високи сметки, за да се подобри качеството и гарантира доставката на вода.

Това показа национално представително проучване сред населението, бизнеса, ВиК дружествата и институциите. Анализи за състоянието на водния и на ВиК сектора определят целите на две нови национални стратегии. Изработени са по проект, финансиран от европейската програма „Лайф“.

В момента обаче отговорностите не са ясни - кой отговаря, подготвя и финансира дейностите срещу наводнения и засушавания. Не се инвестира в превенция.

Факти

Десет населени места с общо 2980 жители са на режимно водоснабдяване през летния период на територията, обслужвана от ВиК ЕООД-Стара Загора, съобщи шефът на дружеството инж. Радостин Миланов.

Засегнати са с. Ракитница, с. Лозен, с. Михайлово от община Стара Загора; с. Стоян Заимово, с. Спасово от община Чирпан; селата Славянин, Медово, Съединение от община Братя Даскалови; с. Едрево от община Николаево; с. Конаре от община Гурково. Между 10 и 12 часа в денонощието хората са без капка течаща вода.

„Засегнатите населени места на режимно водоснабдяване са с водоизточници тип каптажи и дренажи, характеризиращи се със сезонен дебит, силно влияещ се от повърхностните валежи.

Настъпилото трайно засушаване през последните години и липсата на валежи през есенно-зимния период дава най-много отражения върху дебита на този вид водоизточници. Като настоящи мерки са предприети ограничаването на ползването на питейната вода единствено за битови нужди, а не за поливни и други подобни“, коментира инж. Миланов.

Хората по селата се оплакват, че водоноските не достигат. Кметовете обясняват, че няма как да им наложат да наливат само ограничено количество вода. Сега и жегите усложняват обстановката, категорични са те.

По думите на Радостин Миланов за в бъдеще е необходимо проучването за нови водоизточници и тяхното изграждане. „За тази цел е нужно финансиране на целия ВиК сектор и не само за изграждане на нови водовземни съоръжения, но и за реконструкция на водопроводната мрежа, която в по-голямата си част е на възраст над 50 г.

Обяснения

Поради настъпилото трайно засушаване и високата консумация на вода за питейни и поливни нужди резервоарът за питейна вода в гоцеделчевското село Господинци е изчерпан максимално. От ВиК – Благоевград, взеха решение и от 16 юли цялото село е на воден режим. Водата се спира в 09:00 часа сутринта и се пуска чак в 20:00 часа.

"Няма как при тази дълга суша да няма режим на водата. Хората проявяват разбиране. Ние получаваме вода от водопровода на село Брезница. От няколко дни до високата част на селото ни вода почти не стига“, каза вчера кметът на селото Ахмед Ходжов.

На воден режим още много села в Неврокопския край – Буково, Огняново, Горно Дряново, Лъжница… Засега не се налага пращането на водоноски, но продължи ли сушата, то е възможно да се спре изцяло водата и чешмите да останат напълно сухи.

Кметът на петричкото село Самуилово Кирил Стоянов алармира за липса на контрол от страна на ВиК-Петрич върху разхищението на питейна вода за поливни нужди. С това пък най-често злоупотребяват тези, които нямат водомери и дружеството им начислява символични служебни сметки.

„Не може да има двоен стандарт - едни са с водомери, други нямат такива измервателни устройства. Така човек, който е без водомер, може да пусне водата да полива градината си и да легне да спи, без да го интересува колко живителна течност ще похарчи, защото няма да плати за това“, каза управникът на Самуилово.

Дерета

Друг проблем според него е, че в някои села водата от деретата е включена във водопроводната мрежа, макар че не е изследвана и това е забранено. По този начин си осигуряват повече живителна течност, за да не минават на режим и чешмите им да не са сухи.

Такава практика има в съседните на Самуилово села – Камена, Яворница, Коларово, Беласица и Ключ. „Но ВиК не прави проверки, не поддържа съоръженията си, за дружеството е важно да има оборот, да се вдигат сметките“, твърди Кирил Стоянов.

Старата ВиК мрежа във Варна и непрекъснатото строителство и включването на нови абонати са причина за редовни проблеми с водоподаването и ежедневните ВиК аварии в района на почти всички части на морската столица.

Ежедневни спирания на водата и изключително ниско налягане на водата има във „Виница“, „Аспарухово“, кк Св. св. Константин и Елена, „Галата“, „Одесос“ и др.

Всяко лято живеещите в местността Перчемлията са на воден режим. Хората са принудени да ходят до чешма край Аладжа манастир, за да си пълнят вода в туби.

Освен за битови нужди вода не достига дори за гасене на пожари. А на броени метри от местността се намира Природен парк Златни пясъци. Междувременно жителите на Перчемлията са подали жалба и до омбудсмана.

Подобен проблем се появи и в аксаковското село Припек, което е на воден режим, а бе засегнато от разразилите се пожари в района от последните дни. Това принуди хора от цялата област да се притекат на помощ с туби с вода.

От ВиК-Варна се оправдават със стария и компрометиран водопровод. Освен това през лятото се увеличавало и потреблението.

В балчишкото село Сенокос чакат водата да дойде вече близо седмица и хората се вдигат на протест, като изразяват готовност да затворят пътя Балчик - Добрич, както това направиха през февруари 2023-а.