Ти да видиш: Територията на България се увеличи за 2 г., ето с колко

В резултат на струпване на наноси през годините числата след десетичната запетая променят в полза на повече територия

https://blitz.bg/obshtestvo/ti-da-vidish-teritoriyata-na-balgariya-se-uvelichi-za-2-g-eto-s-kolko_news1088865.html Blitz.bg
© Снимка: bTV

За две години територията на България се е увеличила с 53 декара. Това показват данните на Националната статистика.

При ясно време в село Ясен Дунав се разкрива в цялата си прелест.

Людмил тръгва на разходка с лодка до остров с лебеди. Всеки ден е край реката и вижда постепенна промяна в бреговете. Измененията забелязват и зорките очи на риболовеца Красимир.

„Разликата отпреди година е доста голяма“, казва мъжът.

Територията на страната ни е 110 960 км. В резултат на струпване на наноси през годините числата след десетичната запетая променят в полза на повече територия.

„И то напълно законно, без международни скандали“, казва Людмил.

Така се оказва, че с днешна дата имаме 53 декара повече.

Според това, което казва националната статистика, излиза, че ако имате имот на брега на река Дунав, за последните две години той се е увеличил с частичка от тези 53 декара, с които се е увеличила и площта на България.

„Заради течението на реката - от една страна тя нанася доста материали като наноси -  от едната страна на брега, като се променя течението, същите тези наноси остават в другата страна и така си прехвърляме едни територии, не по-големи от няколко футболни игрища“, каза за bTV д-р Симеон Матев Геолого-географски факултет, СУ „ Св. Климент Охридски“.

Наблюденията на Иван показват обратна на статистиката тенденция.

„Водата като дойде в наша територия, подкопава и вече се връща обратно. И това подкопаване намалява територията на България“, смята риболовецът.

А статистиката отчита още, че най-голяма част от държавата заемат земеделските територии - над половината, горските са 33 на сто, а урбанизираните - няма и 5%.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай