Център за развитие на човешките ресурси със становище за програмата "Еразъм +"
Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР/Центърът) излезе със становище във връзка със статия в он-лайн издание „19 минути“, препечатана от он-лайн издание „Tribune“ и он-лайн издание „БЛИЦ“.
Ето какво посочват от ЦРЧР без редакторска намеса:
ОПРОВЕРЖЕНИЕ:
Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР/Центърът) е държавно учреждение, създадено с Постановление № 277/06.12.2013 год. на Министерския съвет (обн. ДВ бр. 107 от 13.12.2013 г.). Съгласно Правилника за устройството и дейността на Центъра за развитие на човешките ресурси, ЦРЧР е юридическо лице по чл. 60 от Закона за администрацията, второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на образованието и науката със седалище и адрес на управление: гр. София 1000, район „Средец”, ул. „Граф Игнатиев”, № 15, ет. 4.
В качеството си на Национална агенция по програми „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“ за Република България, ЦРЧР администрира проекти за безвъзмездна финансова подкрепа, финансирани от Европейската комисия.
Администрирането на проектите включва приемане и оценка на проектни предложения, сключване на договори за финансова подкрепа по одобрените проекти, предоставяне на безвъзмездни финансови средства, проследяване на законосъобразното изпълнение на договорите за финансова подкрепа и при установени нередности в изпълнението на проектите – искане за възстановяване на предоставените безвъзмездни средства.
В дейността си ЦРЧР се ръководи от установени от Европейската комисия (ЕК) правила, в рамките на Ръководствата за Националните агенции и Насоките за качествена оценка на проектни предложения от Националните агенции.
Основните етапи в администрирането на проектните предложения, съгласно утвърдената „Процедура по селекция и договориране“, са следните:
Публикуване на покана за кандидатстване – осъществява се чрез публикация на електронните страници на ЦРЧР и чрез автоматизираните платформи на Европейската комисия (ЕК);
Подаване на проектни предложения (кандидатстване) – осъществява се от всеки кандидат-бенефициер в платформата на ЕК за съответния програмен период (Beneficiary module за периода 2021-2027 год.);
Проверка за легитимност на подадените проектни предложения (проверка за административно съответствие и допустимост) – извършва се от специално сформирана Комисия за проверка на легитимност на проекните предложения въз основа на критериите, посочени в съответната Покана и формуляр за кандидатстване съответните секторни експерти на Центъра в автоматизираните платформи на ЕК;
Проверка за многократно подаване на проектни предложения – извършва се от съответните секторни експерти на Центъра в платформата „Multiple submissions & Double funding“, като част от проверката за легитимност;
Проверка в EDES (Early detection and exclusion system – Система за ранно откриване и изключване) – извършва се от съответните секторни експерти на Центъра в базата данни на ЕК, като част от проверката за легитимност;
Оценка на качеството на проектните предложения – извършва се от външни експерти-оценители с доказан експертен опит в областта на образованието, обучението, младежта и спорта върху Формуляри за оценка, разработени от ЕК и достъпни в онлайн платформата за експертна оценка (Online expert evaluation tool – OEET).
Набирането на външни експерт-оценители е регламентирано в „Процедурата за подбор и обучение на външни експерти за оценители на проектни предложения по програми „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“ в ЦРЧР“.
Оценката на качеството се извършва въз основа на критериите и сроковете, публикувани в Ръководствата по програми „Еразъм+“ и „Европейски корпус за солидарност“ и обявени в Общата покана за подаване на проектни предложения на ЕК, в конкретните покани за събиране на проектни предложения (ако е приложимо), както и в календара за администриране на програмите.
Преди стартиране на процеса по оценка на качеството за съответната покана, до всички външни експерт-оценители се изпраща писмо по електронната поща със запитване за възможността им за участие в процеса по оценка на проектни предложения, според техните компетенции.
След получаване на положителен отговор с желание и възможност за участие в конкретния селекционен кръг, външните експерти-оценители биват включени в заповед за сформиране на Комисия за оценка на качеството на постъпилите проектни предложения.
Съгласно утвърдената в ЦРЧР „Процедура за селекция и договориране, разпределението на проектните предложения за оценка между външните експерти-оценители се извършва на принципа на случаен подбор в платформата за оценка Assessment module (AM), чрез използване на функционалността на платформата за случайно разпределение.
Генерираното от платформата разпределение се запазва и отпечатва на хартия, като се подписва от всички лица, присъствали на разпределението. Генерираното от платформата разпределение става неразделна част от протокола от дейността на Комисията за оценка на качеството на постъпилите проектни предложения.
В утвърдената процедура, при разпределянето на проектните предложения към външните експерти-оценители е спазен принципът за прозрачност при осъществяването ѝ чрез директно медийно излъчване, участие на представители на МОН, на медиите и възможността за последващ преглед в социалните канали на Центъра.
Оценка на поисканата финансова подкрепа – извършва се от експерти от отдел „Финансиране“ в дирекция „Селекция, договориране и отчитане“;
Селекция на проектните предложения – извършва се от постоянно действаща Селекционна комисия, съобразно резултатите от оценката на качеството, оценката на поисканата финансова подкрепа и наличния бюджет;
Проверка за двойно финансиране – след утвърждаване от Изпълнителния директор на протокола от работата на Селекционната комисия, се провежда процедура за проверка за двойно финансиране на проектните предложения по програми „Еразъм+” и „Европейски корпус за солидарност“, от специално сформирана Комисия за проверка за двойно финансиране, за конкретния селекционен кръг.
Оценка на риска на кандидат-бенефициери, подали проектни предложения към съответния селекционен кръг – извършва се от сформирана Комисия за оценка на риска на подадените проектни предложения;
Решение за отпускане на финансова подкрепа – публикува се на електронните страници на ЦРЧР.
За първия селекционен кръг през 2024 год. са оценени следният брой проекти по ключови дейности и сектори:
Програма „Европейски корпус за солидарност“ - оценени 44 бр. проектни предложения.
Програма „Еразъм+“:
Ключова дейност 1 „ Образователна мобилност за граждани“:
Сектор „Училищно образование“ – оценени 247 бр. проектни предложения;
Сектор „Професионално образование и обучение“ – оценени 139 бр. проектни предложения;
Сектор „Образование за възрастни“ – оценени 53 бр. проектни предложения;
Сектор „Висше образование“ – оценени 26 бр. проектни предложения;
Сектор „Младеж“ – оценени 214 бр. проектни предложения;
Сектор „Спорт“ – оценени 27 бр. проектни предложения.
Ключова дейност 2 „Сътрудничество между организации и институции“:
Сектор „Училищно образование“ – оценени 147 бр. проектни предложения;
Сектор „Професионално образование и обучение“ – оценени 72 бр. проектни предложения;
Сектор „Образование за възрастни“ – оценени 90 бр. проектни предложения;
Сектор „Висше образование“ – оценени 40 бр. проектни предложения;
Сектор „Младеж“ – оценени 115 бр. проектни предложения.
Към 01.04.2024 год. в ЦРЧР има сключени 130 бр. рамкови споразумения с външни експерти-оценители. Както стана ясно, преди стартиране на процеса по оценка на качеството за съответната покана, до всички външни експерт-оценители се изпраща писмо по електронната поща със запитване за възможността им за участие в процеса по оценка на проектни предложения, според техните компетенции.
След получаване на положителен отговор с желание и възможност за участие в конкретния селекционен кръг външните експерти-оценители биват включени в оценката на качеството на постъпилите проектни предложения. Т.е. видно е, че в процеса по оценка на качеството са поканени всички, участвали са 120 бр. външни експерти-оценители и са отказали участие 6!
В допълнение споделяме, че господин Борис Ангелов, журналист и основател, публикуващ в онлайн изданието „19 минути“ (https://tribune.bg/bg/mrezhata/19min-pp-v-koruptsionna-shema-/), в качеството си на председател на Управителния съвет на 2 (две) сдружения, е подавал проектни предложения по Програма „Еразъм+“, както следва:
а) Сдружение „Екопрограма“ OID: E10013828 - BG
ЕИК 175776378, [email protected]
2024-1-BG01-KA154-YOU-000226200 – резерва
2021-2-BG01-KA154-YOU-000038293 – финансиран
б) Сдружение „Победа сега“ OID: E10322418
ЕИК 206365328, [email protected]
2023-1-BG01-KA154-YOU-000123024 – финансиран
Последвайте ни