Банкерът-беглец Цветан Василев е задействал пъкления си план за замитането на над 200 млн. лева. Това е сумата, за която специализираната прокуратурата му е повдигнала задочно обвинение за присвояване от фалиралата банка.
Злополучният банкер едва дочака Бойко Борисов да подаде оставка, за да излезе с предварително подготвено интервю пред Сашо Диков, в което обяви, че е раздал 43 млн. лева комисионни.

След като лъжите му бяха опровергани по категоричен начин, последва втора серия на интервюто пред блеещия поглед на Стажанта, който си беше забравил всички неудобни въпроси.
 

Дирижираното интервю не даде резултат и се наложи мантрата за комисионните да бъде развята и от Гриша Ганчев. И отново в две части. Този път в ефира на Нова телевизия. Сумата изненадващо скочи от 43 на 240 млн. лева. Жълтите медии на Иво Прокопиев веднага подеха опорната точка и сега ще я дъвчат цяла седмица, за да се отклонява общественото внимание от реалните проблеми на държавата.
 

Става все по-явно, че разликата от близо 200 млн. лева идва от идеята за оправдаването на източената сума от трезора на четвъртата по-големина банка.

Без отговор, обаче остава въпроса как и защо Цветан Василев избра точно Гриша Ганчев, за да му прехвърли контрола върху златната ябълка "Петрол".

Дали пък цената на сделката не е точно посредничеството, което ловешкият бизнесмен е извършил между Цветан Василев и Бойко Борисов.

Самият Ганчев призна, че е качил Василев на колата си и го е закарал до къщата на тогавашния лидер на опозицията.

Скандалите около "Петрол" гръмнаха през лятото на 2014 година и продължават до ден днешен.

Първата крачка за придобиването на фирмата бе направено малко преди КТБ да бъде обявена в несъстоятелност. Тогава с фиктивни цесии и благодарение на пълното бездействие на бившите квестори на трезора Ганчев успя да заличи обезпеченията в полза на КТБ върхи близо 200 бензиностанции. Последва бързото им изваждане от дъщерното на „Петрол“ дружество - „Елит петрол“ и апортирането им в съвсем нова фирма „Елит петрол Ловеч“. Самото дружество пък бе заложено в полза на свързаното с ловчанлията дружество „Кристъл Асет Мениджмънт“. В началото на 2015 година бензиностанциите са продадени на абсолютно нова фирма, за да може да бъдат заличени връзките между тях и заемите, с които са били кредитирани от КТБ. Фирмата се казва „Прима консулт индъстри“, а неин собственик е 66-годишният пенсионер Чавдар Йорданов. И докато Йорданов е неизвестен в бизнессредите, не така стоят нещата с дъщеря му. Росица Йорданова е съдружник и управител в над 10 дружества от групата „Литекс“ на Гриша Ганчев.

Сделката за продажбата на бензиностанциите бе атакувана в съда от синдиците на КТБ с настояването да бъде наложена обезпечителна мярка.

Искът е от 16 юни м.г. и е разпределен на съдийката от Софийския градски съд Зорница Гладилова. Нейният съпруг - адвокат Стефан Георгиев, е синдик на „Петрол холдинг“ и е близък както с Гриша Ганчев, така и с Цветан Василев по линия на адвокат Мариана Брага. Въпреки очевидният конфликт на интереси Гладилова през август отказва да наложи мярката и така реално позволява продажбата на бензиностанциите да бъде финализирана. Благодарение на нейното благоволение регистрираната през лятото на 2014 г. „Прима консулт индъстри“ с капитал от едва 1000 лева се оказва собственик на повечето бензиностанции „Петрол“, търговските марки на групата и Петролна база-Варна. Все активи, щедро финансирани от КТБ, но върху които в момента няма никакви тежести, разкрива агенция "Монитор" в свое авторско разследване.

Според изданието самата продажба пък е направена със заем 67 млн. лева, даден на фирмата от „Литекс комерс“ на Гриша Ганчев. Доказателство за това е договор за особен залог върху „Прима консулт индъстри“ в полза на „Литекс комерс“, заявен за вписване в Търговския регистър на 2 ноември 2015 г. Залогът се прави именно заради дадената сума, а от документите излиза, че Ганчев, макар да е председател на управителния съвет на „Петрол“, е дал заем, за да бъдат купени всички активи на „Петрол“.

Акционери в „Литекс Комерс“ са „Литекс Инвестмънт Лимитид“ – офшорна компания от Британските Вирджински Острови, представлявана от дъщерята на Чавдар Йорданов - Росица Йорданова, „Хидро Електрик България“, представлявана отново от нея и синът на Гриша Ганчев – Данаил Ганчев.

Така де факто дъщерята участва в даването на „заема“ на баща си, а сега двамата с Гриша Ганчев слагат ръка и на търговското предприятие на "Прима Консулт Индъстри".

И докато компетентните органи са ангажирани с проверка, Цветан Василев използва всяка минута, за да замита следите си. Банкерът продължава да води живот като на арабски шейх в Белград и се нуждае от свежи парични потоци, за да го поддържа.

Твърди се, че ежемесечно през „Калотина“ преминават най-малко 100-200 хиляди евро, доставяни вероятно лично на Василев в петзвездния му хотел в Сърбия. Своеобразен „куриер“ на тези пратки се явява Валентин Миланов Иванов, изпълнителен директор и собственик на „Кимпекс инвест“ и „Кимпекс енерджи“.

 Двете фирми са едни от най-големите кредитополучатели на КТБ, с усвоени кредити за над 45 милиона лева, неплатени и досега. Нещо повече, акциите в „Кимпекс енерджи“ са заложени в полза на друга от знаковите фирми на фараона Цветан Василев – „Акванада“, през която са потънали още 30 милиона от парите на вложителите в КТБ. Самият Валентин Иванов пък е едно от подставените лица на Василев, като до 2012г. е бил съдружник с Васил Шуманов – охранител на Василев и също крупен получател на десетки милиони от КТБ, в дружеството „Елизер“, завлякло допълнително 25 милиона лева от парите в банката. В схемата е замесен и личният иконом на Василев - Георги Запрянов, който също често отскача до Белград, грижейки се джобовете на шефа му да са винаги пълни.

 Тези ежемесечни финансови инжекции за Василев от „Кимпекс“ обаче съвсем не са единствените. Парите на военния завод „Дунарит“ също изтичат към Белград. По нареждане на управляващите предприятието Кръстю Кръстев и Никола Киров, русенското дружество е открило банкови сметки в Румъния, през които минават голяма част от плащанията на чуждестранните му клиенти. След като парите постъпят по сметките, доверени на Василев лица ги теглят всеки месец в брой и ги доставят в Белград на издирвания с червена бюлетина от Интерпол „банкер“.  

 Така средствата на вложителите в банката, повече от две години след нейното затваряне, отново се връщат при човека, който според прокуратурата е отговорен за фалита на банката.

Вместо да е в затвора, Василев и партньорите му продължават да се изявяват като мъченици с любезното съдействие на Сашо Диков и Нова телевизия.