Добра новина за българското Черноморие и туристическия бранш.

Страната ни се нарежда на 5 място по качество на морската вода в крайбрежните места за къпане в ЕС. 94,6% от местата са оценени като отлични. Това показват данни на „Евростат”.

Кой наш курорт оглави класация за най-предпочитан за семейна почивка

„Подобна новина в началото на летния сезон със сигурност би била отлична за имиджа на страната, тъй като вече хората са запазили своята почивка, някои вече са и имали лятна ваканция. Обикновено българският турист е този, при който има притеснение, че водата е мръсна”, коментира в студиото на NOVA NEWS Константин Занков от Института за анализи и оценки в туризма.

По негови думи никога не е имало оплакване от чужденци на база на недобро качество на водата по родното Черноморие.

„Авторитетна институция като „Евростат” призна дългогодишните усилия на българските специалисти, които направиха възможно пречистването на водата по българското Черноморие. Изследвания се извършват през целия сезон, няма никакъв компромис с това.  

Ние се опираме на научните изследвания, които регионалните здравни инспекции в Добрич, Варна и Бургас извършват редовно, както и на лицензирани лаборатории извършват допълнителни изследвания. Нямаме притеснения за плажовете със син флаг”, обясни председателят на УС на Българско  движение „Син флаг” Станимир Георгиев.

Той обясни, че критериите, по които се изследва чистотата на водата в Черно море, са няколко. „Освен визуалния контрол – да няма видимо замърсяване, пластмасови отпадъци, неприятен аромат, се изследва и за бактерии като  ешерихия коли и ентерококи, които са патогенни и опасни за човешкия организъм и за здравето”, добави още Георгиев.

„Ако се получат отклонения от нормите, този плаж бива забранен за ползване, но за щастие до този момент в България това не се е случило. Най-големият риск е от незаконни зауствания на отпадъчни води, които все още се наблюдават, но за това носят отговорност държавните институции, които непрекъснато трябва да осъществяват контрол”, посочи още специалистът.

Според Занков държавата трябва да покаже, да докаже и да осъществява проактивно контрол, за да няма инвеститори, които злоупотребяват с водата.