Църковни имоти за 8 млн. лева, според данъчната оценка на сградния фонд и земята се рушат изоставени от години. Голяма част от тях са собственост на Светия синод, който не финансира ремонта им от години. Сред тях са и паметници на културата, съобщава „Монитор“.

Бившата семинария в Черепиш е емблематичен пример за това как имот с храм, стабилна сграда, която е била общежитие, и прилежащи земи са в тотална разруха. Тя се намира  непосредствено до Черепишкия манастир, от който я дели една паднала ограда.

Откакто Средното духовно училище беше преместено в столицата през 1991 г., синодът там не само че не е правил никакъв ремонт, но не я е отдал нито под наем, нито е наел охрана. В резултат зданията, включително и черквата, са опасни за туристите и са напълно непригодни за църковни служби и обитаване.

Проблемът с бившата семинария в Черепиш е, че самият сграден фонд е собственост на синода, а земята, върху която той е построен, е на Чипровския манастир. Преди около година архиереите от синода прехвърлиха полуразрушения сграден фонд на Врачанската митрополия, която няма средства да го стопанисва.

Негодна за обитаване е и синодалната вила в Банкя, която е на 200 метра от минералната баня. Независимо че е в идеалния център на курортното градче, тя не може да бъде отдадена и под наем, тъй като в нея тоалетните са общи, а баня няма.