Училище за бодигардове: Те са само на 19, а вече знаят как да задържат заподозрян
Те са само на 19, а вече знаят как да задържат заподозрян, как да отцепят опасен район и как да спасят човешки живот. Марио Крачунов влиза в ролята на престъпник, но мечтата му е да защитава живота на президента на България. Казва, че най-много се страхува да не може да си свърши работата, съобщава bTV.
За живота си не се страхува толкова, защото щом си решил да станеш личен охранител но си подготвен за най-лошото.
За да бъдеш бодигард не е нужно да имаш мускули, а остър ум, казва Марио.
Снимка: btvnovinite.bg
„Охранителят трябва да изпълнява много задачи наведнъж. Първо трябва да е бдителен, второ трябва да може да познава езика на тялото. Ние изучаваме от оръжезнание на всякакви видове оръжия, до право – кога можем да употребяваме сила, кога можем да извадим оръжие. Охранителят трябва да е мултифункционален, да може да говори с хората”, коментира той.
Левен Асенов е най-възрастният ученик сред групата – на 25. Не се вижда като бияч, а като жив щит. Желанието му да предпази близките си го е довело до тази мечта и цел.
Той посочва, че решението му не било посрещнато добре от семейството му, защото си представят картини като по филмите – взривове, бомби и куршуми.
Сред всички момчета има и две момичета, които виждат бъдещето си като охранители.
Снимка: btvnovinite.bg
Цветелина Сейкова сподели, че иска да се научи да борави добре с оръжие и да знае как да реагира в дадени ситуации. Решила е и да кандидатства Военен университет, за да служи на държавата.
Николай вече е извървял пътя, за който тези деца мечтаят. Бивш служител е на сектор "Издирване и задържане" във Военна полиция към Министерството на отбраната. В момента той е преподавател по "Тактическа подготовка, стрелба и бойни техники".
Снимка: btvnovinite.bg
„Най-опасната ситуация в кариерата ми беше, когато бяхме в Ирак през 2005-та година. Когато по време на един от патрулите бяхме обстреляни с автомат "Калашников". Успяхме да ги неутрализираме и съответно се махнахме от ситуацията”, споделя той.
Страхът да загуби живота му е постоянен спътник. „Ако няма страх означава, че просто си луд”, категоричен е Николай.
Когато приема работата в колежа преди 2 месеца, той смята, че ще се сблъска с деца. Оказва се обаче, че го очакват хора с изградени характери. „Нещата, които искам те да запомнят е да бъдат на първо място дисциплинирани, да имат лоялно отношение към себе си и към останалите”, категоричен е преподавателят.
Снимка: btvnovinite.bg
Красимир Цветанов също посвещава живота си на защитата на човешкия живот. Но пази в тайна кого е охранявал в миналото. В момента той е преподавател по "Бойно-приложни техники и тактика на личната охрана". По думите му да бъдеш лична охрана е изключително голяма отговорност, която означава да знаеш и да можеш много, да загърбиш инстинктите за самосъхранение и да запазиш живота на друг човек, не на себе си. „Това понякога не се разбира. Има много хора, които се представят като лична охрана, но те са си биячи, селски хитреци. Най-сериозното оръжие на личната охрана е мисленето”, посочва той.
Противно на очакването, работата на охраната е да предотврати насилието. „ Истинската охрана е невидима. Бизнесмените трябва да си свършат работата, те не трябва да бъдат притеснявани, не трябва да бъдат отвлечени и всъщност това е работата на личната охрана”, обясни експертът.
Снимка: btvnovinite.bg
Дисциплина и самоконтрол са двете ключови думи в колежа. Учителите им ги възпитават не на смелост, а на знание и уважение към личността.
„Най-важното е да не се надценяват. Те са поколението, което седи пред компютрите и електронните игри. И винаги може да направи така, че да рестартира играта. Докато в живота всъщност няма такава възможност”.
Последвайте ни
0 Коментара: