Украинка и руснак работят рамо до рамо в русенка болница, а за войната споделят...

Вместо да разказват на децата си за славното минало, преживяват нови военни дни

По данни на Върховния комисариат за бежанците на ООН в България от месец март тази година 14% от украинските граждани, дошли в страната ни след началото на войната, са медицински лица - лекари, сестри, лаборанти, фармацевти. Само в една русенска болница те са седмина. 

Какви са трудностите за бежанците и какви възможности пропуска българската държава?

В първите месеци след началото на войната на Русия срещу Украйна в Русе пристигаха стотици бежанци. Благодарение на личния морал на предприемачи, част от тях намериха работа и свой дом тук, на брега на Дунава. Така и в екипа на частната болница "Медика" има специалисти по уши, нос, гърло, по кардиология, по урология, по ортопедия, неврология и лабораторна работа. За да получат медиците този шанс, заслуга има управителката на болницата - Алисе Муртезова, която бе и доброволка към Червения кръст на Дунав мост.

Но в болница "Медика" един до друг в "Кардиологията" работят Анна Гвоздецка и Владимир Шурупов - украинка и руснак. Работят, не воюват.

Вместо да разказват на децата си за славното минало, преживяват нови военни дни. Този път не се гордеят, а страдат.

С българския език двамата лекари от две воюващи държави се справят, благодарение на доброволците от Варна - Даниела Танчева и Ваня Добрева. За доходите си са дълбоко признателни на ръководството на болница "Медика". За бюрокрацията ни обаче ще се наложи да събират сили. 

Предстоят им изпити не само по езика, а и за валидиране на медицинските им дипломи, което включва пет тежки държавни изпита на материал, който те са учили преди 20 години. Не по специалността само, а за всичко, което някога са учили - единият в Томск, а другият в Киев. В други държави процедурата не е такава.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук