Балът на Винария тази година ще се състои на 22 февруари отново в Пловдив, като по традиция ще събере водещи родни и международни производители. На него се обявяват и награждават носителите на Златен ритон и медали от независимите сертифицирани дегустации, които се провеждат в месеците преди изложението. Тази година над 300 вина на 50 производители от редица държави се конкурират за отличията, съобщиха от Националната лозаро-винарска камара (НЛВК). Журито е в състав от 24 члена, от които 15 са членове на Съюза на енолозите в България. Сред дегустаторите има и чуждестранни експерти от Франция, Англия, Чехия, Италия.
 
През изминалата 2016 година вината на изба Вила Ямбол бяха отличени с редица отличия. През февруари взеха Златен ритон, 5 златни и 1 сребърен от Винария, през март получиха  други две отличия от прочутия конкурс Mundus Vini, а през април злато от Concours Mondial de Bruxelles, с които само за първите четири месеца на годината добавиха цели 9 златни медала към колекцията си. С тях отличията за качества на марката Villa Yambol станаха над 70, което дава основание на производителя да очаква значителни успехи от всеки конкурс, в който винта му участват. 
 
Избата датира от 1924 година и днес е един от основните представители на традиционното българско винопроизводство по света. Малко известен, но интересен за любителите на вносни вина факт е, че Вила Ямбол е един от водещите износители на качествени червени, бели и розе вина в над 20 страни. През 90-те години на XX век над 70% от вноса на вина в скандинавските страни се изпълнява именно от тази изба. До 2003 г. износът на  червени вина от Вила Ямбол достига до 50% в Япония, Канада, Великобритания, Белгия, Холандия. Още по-впечатляващо е, че през последните няколко години основен партньор на компанията са и английските гиганти хипермаркети, за които вино Villa Yambol се изнася както наливно, така и бутилирано, но под частни марки, пазени в тайна.
Вила Ямбол е единствената българска компания, която печели държавния конкурс за внос на вина в Швеция и вече няколко години продължава да продава там рекордни количества. В САЩ позициите й са непоклатими в девет щата, а в Европа има силно присъствие в Германия, Чехия, Англия, Австрия, пробила е дори на добре развит пазар като испанския. Реализира се успешно и в големите Хонконг, Тайланд, Тайван, Япония, Китай, Индия, дори Непал, Кения и Кот Д’Ивоар.
 
Зад това силно международно присъствие неизбежно седи високо ценено и доказано през годините качество. То се гарантира от експертите на избата, които от години развиват и отглеждат над 10 000 дка лозови масиви, към които тази година добавят още от сорта Шардоне, за да отговорят на търсенето му. Регионът на Ямбол е втори по производство на селскостопанска продукция в България, в това число качествено бяло и червено грозде. На областта принадлежат над 6% от обработваемите земи в цяла България. Благодарение на качествата на почвите и благоприятните климатични условия, регионът е изключително благоприятен за отглеждане на лозови насаждения и добив на висококачествено грозде. Ямбол е винарски регион и това е исторически заложен факт. Историята на града започва още преди създаването на българската държава. През 293 година там е построен величествен град с божественото име Диосполис — град на Зевс. Според историческите и археоложки сведения, сегашната територия може би е сред първите географски региони в света, където са се отглеждали лозови насаждения и се е произвеждало вино от траките. Пак тук е създаден и първият декрет за подкрепа на лозарството през 2 век. Регионът е известен и с дестилирането на първата мускатова ракия в България под марката "Стралджанска", обявена от ценителите за царицата сред ракиите.