Геминиди е третият, последен от най-активните метеорни потоци през годината – след Квадрантиди и по-популярните Персеиди. Той се наблюдава от около 4 до 17 декември, когато Земята прекосява метеорни роеве, отделящи се от астероида 3200 Phaeton.

Тази година максимумът на Геминиди ще настъпи на 14 декември около 21 ч. българско време (четвъртък вечерта), каза за БТА Пенчо Маркишки, физик от Института по астрономия с НАО при Българската академия на науките и от катедра „Астрономия“ във Физическия факултет на Софийски университет „Св.  Климент Охридски“.

Около момента на максимума активността на потока е над 120 метеора за час, които могат да се видят при идеални условия за наблюдения – далеч от нощните светлини на градовете, в ясна и безлунна нощ, посочи той. 

1500 лв. Казино Бонус за Нови Клиенти на efbet.com

На 14 декември вечерта Луната ще залезе за София в 18:03 ч. и затова няма да затруднява наблюденията, уточни Маркишки, който е автор на изданието „Гид на любителя астроном“ на Катедра „Астрономия“ във Физическия факултет на СУ.

Радиантът на потока – областта от небето, от която видимо изглежда, че метеорите долитат, се намира в съзвездието Близнаци, близо до звездата Кастор. До около 02:00 ч. радиантът се издига все по-високо в небето, поради което дотогава условията за наблюдения на Геминиди принципно се подобряват. 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук