Представителите на "Българска православна старостилна църква" са подали заявление за регистрация в Агенцията по вписванията на 19 декември, но Агенцията по вписванията е постановила отказ.

Това съобщи министърът на правосъдието Мария Павлова по време на изслушване в парламента.

"Отказът на Агенцията по вписванията подлежи на обжалване в 14-дневен срок, който изтича утре", уточни тя.

Драми в парламента!

Междувременно в Народното събрание депутатите приеха на първо четене три законопроекта за изменение и допълнение на Закона за вероизповеданията.

Предложени за промени в закона бяха направени от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС, "Възраждане" и "БСП-Обединена левица". 

От ГЕРБ-СДС предлагат да бъде вписано в Закона за вероизповеданията, че единствен представител на източното православие у нас е Българската православна църква - Българска патриаршия. В мотивите към законодателните промени е записано, че "регистрираните вероизповедания могат свободно да определят своите наименования, но ясно трябва да се отличават от призната по закон Българска православна църква". 

Законопроектът бе приет със 176 гласа "за", нямаше гласували "против", а 3-ма депутати от МЕЧ се въздържаха. 

От "Възраждане" предлагат в Закона за вероизповеданията да бъде записано, че "Свободата на вероизповеданията не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други лица, както и срещу структурата и организацията на традиционната религия по чл. 13, алинея 3 от Конституцията". 

От третата политическа сила също предлагат да бъде изрично записано в закона, че единствен изразител на източното православие у нас е Българската православна църква - Българска патриаршия. Уточнява се, че само тя може да използва думата "православна" в наименованието си.

"Възраждане" предлага и въвеждането на забрана за регистрация на други юридически лица, които да претендират да бъдат изразител на източното православие у нас. 

Законопроектът бе приет със 140 гласа "за", 26 бяха "против" (бел. от ред. - "ДПС-Ново начало), нямаше въздържали се. 

От "БСП-Обединена левица" предлагат в своя законопроект въвеждането на забрана за използването на думите "българска", "православна" и "църква" или аналогични на посочените думи, изразяващи същия смисъл, освен съществуващата вече "Българска православна църква - Българска патриаршия" по чл. 10 ал. 2 от закона". 

Социалистите предлагат да се даде срок от два месеца на вероизповеданията по заварените производства по регистрация и регистрираните до този момент да променят наименованието си. А Софийския градски съд да спре регистрацията на всички, които не спазват горепосочените изисквания, като те трябва да променят наименованието.

Ако това не се случи, СГС стартира производство по ликвидация. Тя може да бъде поискана от дирекция "Вероизповедания" към Министерския съвет или на прокурора. Искането се отправя в 14-дневен срок от изтичането на двумесечния срок за промяна на наименованието. 

Законопроектът бе приет със 176 гласа "за", нямаше гласували "против", а 1 се въздържа.

Скандал!

БЛИЦ припомня, че по-рано днес се разигра екшън в НС по време на изслушването на служебния премиер Димитър Главчев по въпроса с регистрацията на старостилната църква. 

Повод за вдигане на напрежението стана скандалното поведение и двукратно изказване на депутата от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) Атанас Славов, който от трибуната на парламента, открито защити разколниците

И така, в залата настана смут, след като Славов се изцепи, че в Европа имало редица църкви, които били държавни и в това нямало никакъв проблем. Освен това за него нямало проблем да има две или повече църкви с едно и също име.

Това пък ядоса Костадин Костадинов, който го нарече предател, а преди това го апострофираше яростно от място.

"Значи, когато от ПП-ДБ вкарват закон за Борислав Сарафов, за един човек, няма проблем, а когато става въпрос за Патриарх Даниил, има проблем", каза още Костадинов. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!