Важно съобщение до ползвателите на асансьори, монтирани в жилищни сгради
Срокът за монтиране на предпазен щит под кабината на асансьорите изтича на 31.12.2023 г., става ясно от съобщение на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор
Съобщението се отнася до ползвателите на асансьори, монтирани в жилищни сгради; лицата, вписани в регистъра на ДАМТН по чл.36, ал. 1 от Закона за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) и получили удостоверение от председателя на ДАМТН за осъществяване на дейностите по поддържане, ремонтиране и преустройване на асансьори; лицата, получили лицензия от председателя на ДАМТН за осъществяване на технически надзор на асансьори.
Във връзка с изискванията на чл. 40 от Наредба за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьори, Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) уведомява, че срокът за монтиране на предпазен щит под кабината на асансьорите изтича на 31.12.2023 г.
След изтичането на посочения срок ползвателят и лицето, което поддържа асансьора, са длъжни да спрат неговата експлоатация и да уведомят съответния регионален отдел на Главна дирекция "Инспекция за държавен технически надзор“ (ГД ИДТН).
Промените в текста на Наредба за безопасната експлоатация и техническия надзор на асансьори, касаещи монтирането на предпазен щит под кабината са въведени през 2014 г. след обсъждане с всички заинтересовани страни. Тази мярка е част от 10 мерки за повишаване на безопасността, съгласно европейски стандарт БДС EN 81-80:2003, приет и в България.
При извършване на техническите прегледи на асансьори, лицата осъществяващи технически надзор, са длъжни да уведомят незабавно съответния регионален отдел на ГД ИДТН, когато установят експлоатация на асансьор, за който не са изпълнени мерките по глава пета от Наредбата за безопасна експлоатация и технически надзор на асансьори.
Припомняме изискванията на БДС ЕN 81-20
– 5.4.5. Предпазен щит;
– 5.4.5.1.Под всеки праг на кабината трябва да има предпазен щит по цялата широчина на разположената пред нея шахтна врата. Вертикалната му част трябва да е удължена надолу чрез скосяване, чийто ъгъл спрямо хоризонталата трябва да е най-малко 60 °. Проекцията на това скосяване върху хоризонталната равнина не трябва да е по-малко от 20 mm;
– Издатините откъм лицевата страна на предпазния щит, такива като закрепения не трябва да са по-големи от 5 mm. Издатините, по-големи от 2 mm, трябва да са скосени най-малко на 75 ° спрямо хоризонталата;
– 5.4.5.2. Височината на вертикалната част на щита трябва да е най-малко 0, 75 m;
– 5.4.5.3. При прилагане на сила от 300 N, разпределена равномерно върху площ от 5 cm2 с кръгла или квадратна форма, приложена перпендикулярно откъм етажната площадка към предпазния щит по продължение на долния ръб на вертикален участък, предпазния щит трябва да издържи без:
– без остатъчна деформация, по-голяма от 1 mm;
– еластична деформация, по-голяма от 35 mm.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
2 Коментара: