Стопани на кучета и котки, които не консумират месо и животински продукти, все по-често превръщат домашните си любимци във вегани. Това става ясно от проучване на в. „Телеграф” сред ветеринарните лекари в София, на които се е налагало многократно през последните месеци да приемат за лечение четириноги след тежки последствия от диетите.
Стоян В. е прибрал през есента на миналата година три кучета от улицата. „Вече трета година ги храни без месо, млечни продукти и яйца”, разказва съседка на мъжа. „Аз спасих тези животни, но не за да ги разменя с живота на други невинни същества”, е обяснението на човека за решението му. Юлия пък е вегетарианец от 10 години и не дава месо на лабрадора си Макс трета година.

„Изучила съм куп литература, преди да го подложа на диета. Оказа се, че кучетата не само че не страдат от това, но съществено печелят от растителната храна, защото повечето днешни месни кучешки продукти се правят от такава некачествена суровина, че изобщо се чудиш как нашите кучета са още живи”, убедена е Юлия. Основната причина обаче стопаните да принуждават любимците си да се хранят само със зеленчуци е непоносимост към миризмата на месото, ако трябва да им го приготвят, споделят опита си ветеринари.
 
„Наскоро имахме случай със средно голямо куче, което беше хранено със зеленчуци и от време на време с кисело мляко в продължение на няколко години. Изглеждаше доста зле – много слабо за породата и възрастта си, проскубано и дори нещастно”, обяснява д-р Десислава Маврова.
 
При кучетата липсата на месо и животински продукти се отразява по-бавно, отколкото при котките. Така и проблемите със здравето първоначално са по-малки и постепенно прогресират, което дава възможност на стопани и лекари да се справят със ситуацията своевременно.
„При котките обаче е далеч по-опасно, защото те са изцяло месоядни. Все по-често стопаните искат да приучат хищните си котки да са вегани от самото си раждане. В кабинета сме приемали малко коте, което само след две седмици на подобна диета имаше сериозни проблеми с отделителната система и кристали в урината, което може да доведе и до летален край”, обяснява още д-р Маврова.  
 
Обикновено лекари и стопани се опитват да намерят среден вариант, от който всички да са доволни, що се отнася до кучетата. При котките обаче специалистите са категорични, че не трябва да се правят експерименти.