Министърът на културата Вежди Рашидов коментира Свещарското съкровище, което бе открито наскоро, като каза, че то ще бъде изложено в Лувъра.
”Това е изключително изящно съкровище, изключително изящни неща видяхме. Аз искам да поздравя най-накрая, след 20 години труд в този район, където има ценни находки, за големия успех на проф. Гергова. Една дама, 20 години работи именно върху тези обекти, най-накрая се увенча с успех. Разбира се, уникалното на тези съкровища е, че са изящно изработени, изключително качествени отливки, изключително качествени артефакти. Хубавото е, че продължава нашата земя да изкарва съкровища”, обяви министърът пред ТВ7.
”Интересът веднага в Лувъра се поднови. Там ще показваме едно огромно количество тракийска култура. Но Лувърът иска повече непоказвани неща да показва, което да е изненада и, разбира се, това е обяснимо. Това събуди веднага любопитството. Свещарското съкровище сигурно ще бъде включено, защото то е уникално като изработка. Сега очаквам да дойде зам.-председателят на Лувъра, на работна среща. Ние правим вече трета, четвърта работна среща”, добави Рашидов.
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.