Върховният касационен съд (ВКС) отмени решението на Софийския градски съд (СГС), с което бе отказана регистрацията на новото ръководство на СДС с председател Мартин Димитров.
ВКС разпореди нов състав на СГС да разгледа делото за регистрация. Решението не подлежи на обжалване, съобщават от съда.
Разгледана по същество, жалбата на Мартин Димитров е основателна, заявяват от съда.
Според съда с провеждането на вътрешнопартийни избори се заобикалят правомощията на Върховния орган на партията – Националната конференция, подменя се кворума и мнозинството. Изложени са съображения, че като незаконосъобразно /ненадлежно/ формиран орган, тази комисия не може да приема законосъобразни решения.
След извършена проверка на представените по делото доказателства, настоящият състав на Търговска колегия на ВКС счита, че в резултат на допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила Софийски градски съд необосновано е отказал вписване на заявените обстоятелства, мотивирайки, че в протоколите от заседанията на Националния съвет /НС/ на Политическа партия „С” от 04.11.2008г., 11.11.2008г.,24.11.2008г. и 20.01.2009 г. няма отразен членски състав, начин на гласуване и мнозинство за приемане на решенията, протоколите не са представени в цялост, а като извлечения, липсват списъци с членовете на НС и членовете на НИС съссъответните три имена, ЕГН и длъжностно качество съгласно чл. 16 и чл. 17 от Устава /за НС/ и чл. 21 от Устава /за НИС/. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.