В социалните мрежи се появиха оплаквания от потърпевши пътници в столичния градски транспорт, засягащи още един проблем с дигиталните билети. От 1 януари Столична община даде началото на най-мащабната реформа с превозните документи за градския транспорт, но и до днес продължават да изскачат недомислици в новата система.

Поредната е, че валидаторите на е-билети източват суми от електронните портфейли (виртуални карти), инсталирани в мобилни устройства на пътниците. За това алармираха в социалните мрежи пострадали още в края на декември.

"Нова измама в градския транспорт! Привлякох вниманието ви, сега да споделя - телефонът ми с беше заключен и прибран в раницата. Апаратът на Градския успя да си се изкомуникира с него и да ми вземе 1.60, осчетоводени днес", пише потребител в Twitter.

По въпросния казус взима отношение и бившият министър на електронното управление Божидар Божанов, който заявява в Twitter: "Онзи ден тук се обсъждаше транзакция от телефон в чанта. Нещата са по-зле, отколкото си мислех".

Оказва се, че въпросните виртуални трансакции са възможни за малки суми, без да се иска потвърждение от собственика на мобилния портфейл. Така валидаторите на превозни документи може да изтеглят неусетно парите за едно пътуване от виртуалните портфейли, пише "Сега".

За този проблем е наясно и самият Център за градска мобилност (ЦГМ) на София, който е отговорен за транспортната система. На своя сайт ЦГМ предупреждава:

"Ако сте закупили дигитален превозен документ (MPass), който изисква валидация чрез разчитане на QR-код, а в същото време на мобилното ви устройство има електронен портфейл (виртуална карта), трябва да се уверите, че същият е затворен (неактивен). В противен случай, валидаторът може да таксува виртуалната ви карта вместо QR-кода на дигиталния превозен документ."

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук