Военно-окръжната прокуратура е прекратила наказателното производство срещу длъжностни лица от Военновъздушните сили, а поради изтекла давност вече е невъзможно да се търси дисциплинарна и друга отговорност за смъртта на пилота подполковник Валентин Терзиев и за загубата на самолета МиГ-29. Това обяви министърът на отбраната Тодор Тагарев. 

Припомняме, че той загина в нощта на 9 юни 2021 г., след като неговият изтребител МиГ-29 се разби в морето край Шабла по време на нощна тренировъчна стрелба.

Тагарев отбелязва още, че за изминалите месеци от поемането на Министерството на отбраната насочихме усилията си към развитие на модернизирана, съвременна отбрана и гарантирана защита на националните ни интереси от чужди посегателства. Той посочва още, че са идентифицирани редица нерешени въпроси, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната (МО).

Като пример се посочва проблемът с окомплектоването на въоръжените сили с личен състав, особено остър е той в Сухопътните ни войски. Това недвусмислено говори, че политиката по набиране, развитие, задържане, освобождаване от служба и социална адаптация на личния състав е неефективна, смята министърът. Според него е значително и забавянето в подготовката и съществува опасност Трета авиационна база да не бъде готова в срок за приемане и експлоатация на самолетите F-16. 

В Сухопътни войски не е модернизиран полигон „Корен“, въпреки че за планираните, но неизвършени работи, авансово са платени на фирма изпълнител седем милиона лева, след което фирмата е обявила фалит, а средствата вероятно ще бъдат загубени.

Резултатите в индустриалното сътрудничество, договорено в пакета по придобиването на първите осем самолета F‑16, са твърде скромни, а в договора за вторите осем самолета въобще не е предвидено такова сътрудничество, поради което пропускаме значителни технологични, индустриални и социални ползи за българската икономика и общество, отбелязва министър Тодор Тагарев.

За комплексното и ефективно решаване на проблемите министърът на отбраната посочва какви мерки са взети в сектор „Отбрана“.

„Например, за да осигурим развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили, правителството успя да осигури повече пари за отбрана за 2023 г., а именно 3,473 млрд. лв. или 1,88% от очаквания брутен вътрешен продукт (БВП). Разходите за инвестиции са над 20 на сто от общите разходи, което също превишава заложеното в плана. Поехме ангажимент разходите за отбрана за 2024-та и следващите години да са не по-малко от 2% от БВП“, отбелязва Тодор Тагарев. 

Ускорено продължава работата по проектите в основните приоритетни области за модернизация на Въоръжените сили. В съответствие с изменената среда за сигурност се преразглеждат обхватът и приоритетите, и до края на ноември т.г. в Народното събрание ще бъде внесен нов проект на Програма за инвестиционни разходи.

„Продължаваме изпълнението на сключените договори по придобиване на новия боен самолет F-16, като усилията ни са насочени в изграждането на инфраструктурата на неговата оперативна база. За нейната подготовка имаме 85 договора за проектиране, строителен надзор, инженеринг и строително-монтажни работи, включващи 49 обекта.

По придобиването на многофункционален модулен патрулен кораб беше заложен кила и на втория кораб, като първият вече е на вода. Работим по сключване на договори за придобиване на необходимите боеприпаси за въоръжението на корабите. По проекта за повишаване на мобилността и защитата на личния състав от Силите за специални операции бяха доставени 94 от всичките 98 договорени машини и работим по интегрирането на тяхната радио-комуникационна апаратура“, се казва в отчета на министъра на отбраната.

По модернизацията на танковете Т-72 продължават приемните изпитвания и предстои доставянето и монтажа на радио комуникационното оборудване. Завършен е и е открит Център за управление и киберотбрана към Министерството на отбраната.

За нуждите на механизирана бригада на Сухопътни войски се подготвя проект на договор за придобиване на общо 198 бронирани машини „Страйкър“ и машини за поддръжка. Извършва се оценка и класиране на офертите за нови трикоординатни радари за системата за противовъздушна и противоракетна отбрана и предстои избор на изпълнител на проекта.

Ускорява се работата и по обновяване на боеприпасите на Българската армия, съгласно сключения с „Вазовски машиностроителни заводи“-Сопот договор. Ускорява се и процесът на придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси.

По отношение на човешкия капитал в отбраната е извършен анализ на проблема с окомплектоването в Сухопътни войски. Сформирани са специални работни групи със задача да прегледат изпълнението и резултатите от набелязаните мерки. С 10% са увеличени възнагражденията на военнослужещите и цивилните служители, с което частично се компенсира повишената инфлация. За 2024 г. е заложена индексация на доходите.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук