Докладът най-общо мога да кажа, че е за повече правомощия на главния прокурор. Видях различни прочити на доклада, някои от тях ме учудиха, На хора, които са критични към прокуратурата, някой от тях казваха, че главният прокурор трябва да си подаде оставката, което е абсурд да е прочит на доклада. Според мен той е обективен. Това заяви председателят на етичната комисия на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Ясен Тодоров в ефира на БНТ по повод евродоклада за прокуратурата.
„Изрична забележка в доклада е да може да бъде питам по конкретни дела, което може да е натиск.”, посочи той и допълни, че съществуват и сега възможности за отстраняването на главния прокурор. „Това не е някаква бомбастична новина. Няма недосегаем български гражданин”, уточни Тодоров.
„В България се водят дела за корупция по високите етажи. Има осъдени магистрати, Христо Бисеров е признат за невинен, но има и други, които са признати за виновни магистрати и политици.

Има препоръка за работата на СГС да се гледат в Софийския наказателен съд.
Външен контрол – той се провежда непрекъснато. Има доклад на европейските експерти. 

Едва ли има публична сфера, която да не събира критики. Това е нещо абсолютно нормално. Който се е ангажирал да върши тази работа, трябва да знае, че ще бъде критикуван. ВСС, който работеше 4 години, преди да бъде разделен на колегии, беше един от най-добре работещите органи. За мандата на нашия съвет има 5 правителства,но ако за 5 години сменим 7 правителства, това не е добре за държавата”, смята Тодоров. 
„Това, че е разделен ВСС пречи на работата и според мен и не е добре, аз бях против това”, каза още той.
По думите му главните виновници за това са неправителствени организации.

„Съвсем наскоро тези НПО, които се захранваха със сериозни суми извън България, а сега имат и политически претенции. Беше създадена една пария на бившия съдебен министър Христо Иванов” коментира Тодоров. 

„По старата максима – Разделяй и владей се стигна до там, че ВСС не работи така, както работеше до сега. Няма силни във ВСС ние сме колективен орган и решенията се взимат с мнозинство”, каза още той.

Тодоров коментира и протеста на съдиите. „Не го направихме ние, направиха го тези, които разделиха съдиите на добри и лоши. И медиите, които са сериозен критик. Излязоха по заповед на Методи Лалов, според мен не повече от 15 съдии и магистрати бяха. Имаше и граждани, които ги виждаме на всеки протест в последните години. Мисля, че всеки български гражданин го вижда това”, каза Тодоров.

„Първо разделиха съдиите и прокурорите, после разделиха съдиите с действията на Мертоди Лалов ВСС не е инициатор на този протест”, категоричен бе Тодоров. „Този протест на съдиите не е спонтанен. ВСС е направил за СГС повече, отколкото за всеки друг. Факт е, че с някои промени в закона някои процеси зациклиха като конкурсите”, уточни Тодоров.