Учителите в детските градини в цялата страна ще минат обучения за провеждане на задължително ранно оценяване на риска от възникване на обучителни затруднения при деца от 3 години до 3 години и 6 месеца. За целта ще се прилага скрининг тест, разработен от учени и експерти, който е съобразен с възрастта на децата.
„Идеята е, че с целенасочена работа от тази възраст такива трудности могат да бъдат преодолени”, обясни заместник-министър Деница Сачева, цитирана от "Марица".

С проекта на нова наредба за приобщаващо образование се дава право на регионалните екипи за подкрепа на деца и ученици със специални образователни потребности да оказват по-голяма помощ на детските градини. Те ще могат да изпращат мобилни групи от специалисти в учебни заведения, които нямат например психолог или логопед. Това ще помогне и за по-добрата връзка между училището и родителите.  

Детските градини и училищата вече няма да са задължени да определят координиращ екип, който да отговаря за индивидуалните планове за подкрепа на децата. За това занапред ще се грижи само един човек - координатор, определен от директора.