Парламентът прие на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Депутатите разгледаха два законопроекта - единият на ГЕРБ-СДС, другият на "Възраждане". 

От ГЕРБ-СДС предлагат учениците от 12 клас, които са положи Държавен зрелостен изпит за кандидатстване във висши учебни заведения, но са изкарали резултат, който е незадоволителен за тях, да имат възможност да го полжат отново. 

Промяната предвижда възможността за повторно явяване на изпита да става еднократно и то само в рамките на 1 година след първото явяване, като в дипломата за 12 клас ще има възможност да бъде вписана втората оценка, ако е по-висока.

От "Възраждане" предлагат оценки да не се вписват на учениците до 2 клас. Освен това, учениците от 3 и 4 клас, които са изкарали оценка от "Слаб (2)" по учебен предмет да продължат своето обучение и през лятната ваканция, а при необходимост и през следващата учебна година. Това на практика означава учениците да повтарят тези два класа. 

В хода на дебатите ИТН заявиха, че не биха подкрепили предложението ученици след 3-ти и 4-ти клас да повтарят. Според тях това ще създаде ситуация, в която децата ще бъдат прехвърляни от учител на учител. По-подходящ модел щял да бъде въвеждането на допълнителни часове. 

От "Възраждане" пък смятат, че възможността за преповтаряне трябва да бъде въведена. Според тях идеята за допълнителни часове е добра, но голяма част от учениците, които са останали със слаби оценки, не са посещавали редовните часове и едва ли ще да посещават допълнителните. 

От ПП-ДБ също бяха несъгласни с предложението за преповтарянето на класовете. Според тях в училищата имало множество деца, които не владеели българския език, идвали от семейства на сезонни работници или са от социалнослаби семейства.

Елисавета Белобрадова коментира, че въпросът бил комплексен. Тя каза, че при повтарянето учениците ще загубят връзка с класния си ръководител. 

Тя отчете, че веднъж пропусната възможността за натрупване на знания през първите 4 класа, те после трудно се наваксвали. 

От БСП заявиха, че ще подкрепят и двата законопроекта. По отношение на преповтаряне на класовете Ирен Анастасова заяви, че учители и директори на училища подкрепяли повтарянето. Дори имало гласове да се повтаря целият обучителен период от 1-ви до 4-ти клас. 

Тя каза още, че имало много детски градини, в които не се говорело изобщо на български език, а това създавало съответни пречки. Според нея този проблем може да се реши като обучителните програми задължително станат на български език.

При гласуването законопроекта на ГЕРБ-СДС бе приет със 154 гласа "за", единствено от "Възраждане" се въздържаха. Законопроектът на "Възраждане" обаче бе отхвърлен, след като получи само 54 гласа "за".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук