Започва подписка за референдум за запазване на лева
"Това е битка за независимостта на България и за свободата на българския народ сам да избира бъдещето си", коментира Деян Николов
Инициативен комитет, подкрепен от "Възраждане", започва от утре подписка за национален референдум за запазване на българския лев и против влизане на България в еврозоната. Това обяви Деян Николов - организационен секретар на "Възраждане"-София, на пресконференция в Националния пресклуб на БТА.
По думите му темата е съдбоносна за България.
Въпросът, който ще поставим, е "Съгласни ли сте България да запази българския лев като единствена официална валута до 2043 г.?", посочи Николов. Той обясни, че причината да изберат тази година е ясна и икономическа. Според "Възраждане" България в следващите поне 20 години няма да бъде готова за влизане в еврозоната.
Хърватка: Виждаме, че ни измамиха с еврото, не сме глупаци и можем да смятаме
Председател на инициативния комитет ще бъде икономическият съветник на "Възраждане" Виктор Папазов, а Деян Николов е говорител. Комитетът се състои от общо седем души, сред които и представители на граждански организации.
"Тук не говорим просто за събиране на подписи и провеждане на референдум, говорим за една битка за независимостта на България и за свободата на българския народ сам да избира бъдещето си", коментира Деян Николов.
Той посочи, че в тази национална кампания ще се включат хиляди доброволци и целта е за три месеца да съберат над 400 хиляди валидни подписа. Николов прогнозира, че най-вероятно провеждането на референдума ще бъде преди 1 януари 2024 г. - датата, заложена в Националния план за въвеждане на еврото в България.
"Ние сме изобщо против влизането на България в еврозоната, причините са както политически, така и икономически", заяви организационният секретар на софийската структура на "Възраждане". На първо място, по думите му, това е загуба на национален суверенитет. "Влизането в еврозоната е необратим процес, след това не можем да излезем от нея", отбеляза още той.
Като друг аргумент срещу влизането в еврозоната Николов посочи инфлацията, която евентуално ще последва. "Само преди десет дни Хърватия влезе в еврозоната и само преди шест дни медиите там "гръмнаха", че има увеличение на цените на стоки от първа необходимост с между 20 и 40%", коментира той.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
6 Коментара: