„Тази седмица направихме анализа за това, които от областите имат намаляване на случаите – за съжаление това са все по-малко области. Анализирахме и кои са по-опасните области.

Не говорим за драматизъм за ставащото у нас – няма полицейски час, няма питане по телефона „Може ли да ида да си купя хляб?“. Става въпрос за носене на маски, спазване на дистанция и не събиране на много хора.

Най-опасното е именно да не се събират за различни чествания голям брой хора. Много често след такива истории много хора отиват в болниците“, това заяви директорът на Центъра по заразни и паразитни болести и член на националния оперативен щаб проф. д-р Тодор Кантарджиев по повод очакваната трета К-19 вълна у нас.

К-19 тестовете
„Когато тестваме – защо тестваме, а когато не тестваме – защо не тестваме! 10-12 хиляди теста на ден са нещо нормално за нашата страна. 

Вече една година се борим с това заболяване – февруари миналата година ме попитаха „Готовност за колко теста имате?“. Е, на склад имахме толкова броя, които трябваше да ни стигнат за три месеца, колкото сега на ден изразходваме.

Сега лекарите са много по-подготвени, болниците имат планове и знаят как да работят“, увери здравният специалист в телевизионно интервю.

Мутации и щамове на коронавируса
„Месец януари имаше глътка въздух у нас. Лошото е, че сега имаме увеличение от няколко дни на новозаразените с коронавирус. Всичко това трябва да ни държи нащрек. 

Притеснителното на британския щам е, че той е по-прилепчив. За 15 минути може да се зарази човек с коронавирус от стария му вариант при по-тесен контакт, а сега с мутацията това става само за пет минути“, разкри проф. д-р Кантарджиев.

Щамове и К-19 мутации в България
„Много хора почнаха да обясняват как се разпознава британския вариант. Да, но ние търсим не само него, но и латиноамериканския, бразилския и южноафриканския. Сега ние ще можем да правим до 200 секвенирания на седмица.

Да видим само да не се появи някоя българска мутация на коронавируса. Да не стане така, че от нас да тръгне някой щам, който и да е по-опасен от тези, които ги има сега“, пошегува се той.

Българска К-19 ваксина
„Ще видим какво ще стане сега с мишките, на които сме сложили българската ваксина за коронавируса“, призна директорът на Центъра по заразни и паразитни болести и член на националния оперативен щаб.

Битка с антиваксърите
„България има традиции за ваксините. Направили сме неща, за които много малко се знае в нашето общество. 

Ето, че две години след въвеждането на ваксината за дифтерия във Франция у нас тя вече се слага. Имаме традиции, а сега с приказки да се разваля това не е добре.

Ваксините и сега ще помогнат много. Това е много важно за здравомислещите българи“, увери здравният експерт.

Масова ваксинация в България
Проф. Кантарджиев описа как може да се мотивират всички българи да се ваксинират срещу коронавирус.

„Най-сигурният начин е да кажем: „Гледайте сега, ваксините ще за бавят. Няма да можем да ваксинираме всички. Ще трябва да пускате връзки, за да ви ваксинират... Е ,повярвайте ми – ще станат опашки.

Сега разни хора ми звънят – от къде са ми намерили телефона не знам, но ме молят да им пусна връзки, за да се ваксинират“, призна здравният специалист.

Групов имунитет
„Важно е да се знае, че не говорим за 70% ваксинирани от обществото, за да има колективен имунитет, а 70% от всички хора да имат имунитет – той може да е придобит и след преболедуване на К-19.

Най-добрият имунитет е този, придобит след преболедуването му, а не след ваксинирането“, поясни проф. Кантарджиев. 

Цялата истина 
„Не сме по-тъпи от западните учени или по-тъпи от критикарите. Просто искаме да кажем цялата истина за ситуацията с коронавируса. 

Британския вариант се потиска от ваксините. Най-лошото, което не е чак толкова лошо, е, че ако ваксините не действат на мутацията ще стане като при грипа – „Айде да се ваксинираме, ама ваксини няма!“, каза директорът на Центъра по заразни и паразитни болести.

Трета К-19 вълна в България
„Да, тя ще дойде, ако не се спазват мерките и гледаме това скупчване в моловете, събиране на много хора на едно място и подигравка с носенето на маските.

До края на месеца, но ако се спазват тези мерки, може би ще има сериозно увеличение, но в никакъв случай вълна и натоварване на системата на здравеопазването“, поясни проф. Кантарджиев.

Парламентарните избори и коронавируса
„Март месец ще се разбере ще има ли опасност за провеждането на парламентарните избори и колко ще се заболелите тогава“, увери проф. Кантарджиев.

„По време на война най-важни са хората. А сега са хората, които се борят с вируса. Лошото е, че обществото им се подиграва“, с прискърбие призна директорът на Центъра по заразни и паразитни болести и член на националния оперативен щаб. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!