Процентите на новозаразени с коронавирус не ни носят информация, ако не смятаме правилно. Това заяви математикът проф. Николай Витанов, ръководител на екипа, който прави анализи и прогнози в помощ на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса, цитиран от "Фокус".

"Извадките по отношение на коронавируса не се правят на случаен принцип. Тестове се правят преди всичко на контактни на заразен. Другият вариант, в който хората си правят тестовете, е когато хората се готвят за почивка в чужбина, т.е. това са хора без каквито и да било симптоми'', обясни проф. Николай Витанов.

Другата крайност са хората, които заминават за Гърция и си правят тестове и там процентът беше страшно нисък. Това отново не е случайна извадка, защото тръгналите на почивка едва ли са с температура. Ако отидете около Разград или Търговище, или в някое село, където хората не са чували за този вирус и там направите тестове, то заразените ще са почти 0%, разясни още той.

Ако общият брой на заразените се умножи по броя на направените тестове, излиза число около 4%. Ако всеки ден се смята по този начин, можем да видим дали ситуацията се влошава или се подобрява, посочи още проф. Николай Витанов.

Според него все още сме в първа вълна от пандемията, насочваме се към спокоен период до есента. "Има четири сценария за развитие на пандемията. Това зависи от спазването на мерките", обясни той. Ако българинът масово реши да спазва противоепидемичните мерки, което е малко вероятно, то броят на заразени ще намалее.

„По-реалистичен е вариантът, в който известна част от неспазващите мерките, ще започнат да ги спазват. В този случай в края на месец август ще имаме около 14 хиляди случая, а в края на септември поне 20 хиляди. До колкото познаваме българското население това не е реалистично. Следващият сценарии е, ако хората, които спазват мерките продължат да го правят, а тези, които не ги спазват продължат да не ги спазват.

Тогава в края на август се очакват 16 хиляди заразени, а в края на септември около 25 хиляди. Лошият вариант е, ко хората, които сега спазват мерките престанат да го правят и по този начин броя на неспазващите мерките стане над милион и половина. При този вариант здравната система може да започне да отказва, каза той.

Здравната система може да издържи на около 350 - 400 болни на ден, но не навсякъде в страната, предупреди проф. Николай Витанов. Според него правителството няма да наложи по-строги мерки, защото хората вече не са склонни да ги спазват. Трябва да се грижим за личната си хигиена, за да се избегне най-лошият сценарий, подчерта проф. Витанов.