Здравният министър: В България има много повече болници, отколкото са ни нужни
Електронните рецепти трябва да доведат до изсветляване на системата и преодоляване на дефицита на лекарства, посочи още той
Електронните рецепти трябва да доведат до изсветляване на системата и преодоляване на дефицита на лекарства, заяви министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков по време на форум на Българския лекарски съюз, където заяви, че с натрупаните проблеми в здравеопазването "положението направо изглежда безнадеждно“.
Здравната вноска в България е най-ниската в целия Европейски съюз, заяви министър Хинков и припомни, че около половината от парите на здравната каса идват като трансфери от държавния бюджет, а не от вноски.
"При 8% вноска, която очевидно няма тенденции и няма перспективи да бъде повишена. Няма политическа воля и няма политически лидер, който да постави този въпрос! Системата просто не може! Тя се задъхва!“, обясни здравният министър, цитиран от БНР.
"Сега строим с 300 мъки национална детска болница. Аз съм се зарекъл, че тази болница ще я докарам до първо копка, но това показва, че някъде сме сбъркали далеч назад в годините".
Българинът доплаща около половината от лечението си, коментира още министърът.
България е на първо място в Европа по смъртност. Детската смъртност намалява, но все още е с 2-3% над средните нива в Европейския съюз, каза още министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков пред участниците в VI-ия Национален конгрес на Българския лекарски съюз, който се провежда в София.
Министърът добави, че от гледна точка на критериите за оценка на една здравна система, българската е в средните показатели. Според него в България има много повече болници, отколкото са ни нужни, предаде БТА.
Той е убеден, че областните болници са гръбнакът на здравеопазването, независимо, че частни болници предоставят добра и качествена услуга или няколко услуги. Средно, акционерното участие на държавата във всички областни болници, е около 80%, посочи той.
Министърът отбеляза, че рано или късно трябва да се вземе решение за приватизиране на държавни болници, които не могат да се оздравяват, както и да се преструктурират държавни болници, включително общински. По думите му обаче това е политическо решение и трябва да се вземе на ниво здравна комисия и парламент.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
5 Коментара: