Змия ухапа жена в пловдивско село, която била приета в болница с лека степен на интоксикация. Това е първи случай от началото на летния сезон, а лекарите предупреждават, че в горещините змиите са по-активни, а отровата им е по-концентрирана, пише "Монитор".
При приемането си в болница пациентката обяснила на лекарите, че не е успяла добре да види каква е била змията, която я е клъвнала. „Жената имаше две дупки в крака и лека степен на интоксикация”, коментираха лекари токсиколози.

По думите им, когато змията напада, за да се храни, отделя по-голямо количество отрова. При самозащита влечугото може и да не впръска много отрова, защото не е подготвено. Всяко ухапване от пепелянка или усойница обаче причинява интоксикация. При така нареченото „сухо ухапване” в човешкия организъм не попада отрова, а има само следи от зъбите на змията и риск от последваща инфекция. Дори тогава пациентът остава под лекарско наблюдение поне 4 часа.

Медиците отричат и популярния метод отровата от ухапването да бъде изсмукана. Според тях близките на ухапания не трябва да правят такива опити, а трябва веднага да потърсят лекарска помощ. Мястото на ухапването трябва само да се измие и охлади. Ако човек бъде ухапан не от отровна змия, а например от смок, също трябва да потърси медицинска помощ. Причината е, че ако раната не бъде обработена, то може да се стигне до инфекция на меките тъкани.

В устната кухина и по зъбите на влечугото има много бактерии, които може да се окажат фатални за човека. Ако възпалението не бъде лекувано навреме и както трябва, може да се стигне до сепсис на кръвта и дори до смърт.