Зомби апокалипсисът на улицата се премести в социалните мрежи

Ако статията показва последиците от наркотиците, то коментарите показаха последиците от нещо друго – постепенното изчезване на състраданието.

https://blitz.bg/obshtestvo/zombi-apokalipsisat-na-ulicata-se-premesti-v-socialnite-mrezhi_news1158415.html Blitz.bg

Двама младежи лежат безпомощно на тротоар в центъра на Пловдив. Телата им са прегърбени в неестествени пози. Съзнанието им е някъде между реалността и химическата зависимост.

За това писа TrafficNews в събота. За едни това е поредната статия от все по-видимата нарковойна по улиците на града. За други – предупреждение за новите синтетични вещества, които все по-често превръщат млади хора в живи сенки.

Но истинската история започва едва след публикуването на материала – в коментарите в социалните мрежи. Там, където зад привидната анонимност, обществото свали маската си. Под публикацията се разигра своеобразен обществен експеримент. Без социолози, анкети и фокус групи. Само с няколко стотици коментара, десетки редове текст, написани от обикновени хора. И резултатът се оказа стряскащ.

Ако статията показва последиците от наркотиците, то коментарите показаха последиците от нещо друго – постепенното изчезване на състраданието.

Инцидент в центъра на Пловдив: двама тийнейджъри колабираха на улицата

„Да се тровят бе, те така или иначе стават опасни за обществото. Никой не му слагал насила в устата тази отрова“, пише една от коментиращите.

Друг читател е още по-категоричен: „Тъкмо светът ще се поразчисти! Защо ни занимавате с тези наркомани? Някой кара ли ги? НЕ! Само разходи за всички нас.“

Трети лаконично отсича: „Не ми е жал за такива индивиди.“

Тези реплики не са просто отделни мнения. Те са симптом. Симптом за дълбока промяна в начина, по който обществото възприема зависимостта. Допреди години наркозависимият беше възприеман като човек с проблем. Днес все по-често е възприеман като проблем сам по себе си.

Разликата изглежда малка, а всъщност е огромна.

Когато животът започне да се измерва в разходи

Особено показателна е друга линия в дискусията – темата за обществения ресурс. Според част от коментиращите държавата не трябва да отделя време и средства за хора, попаднали в подобно състояние.

„Защо се викат линейки и полиция? Защо се прави разход на този обществен ресурс? Линейка, която може да спаси човешки живот от инсулт примерно на някой читав човек, ще е заета да прави компания на друг избрал зависимостта.“

На пръв поглед това изглежда като прагматичен аргумент, но зад него стои един много опасен въпрос: Кой има право да бъде спасен?

„Зомби ефектът“ ли застигна и Русе? Снимка с мъж на пейка предизвика вълна от тревога

Когато започнем да делим хората на „читави“ и „нечитави“, на достойни и недостойни за помощ, обществото навлиза на територия, от която трудно се връща. Защото линейката не пита дали пострадалият е добър човек.

Пожарната не пита дали собственикът на горящия дом е взимал правилни решения. Лекарят не пита дали пациентът заслужава лечението си. Това е фундаментът на цивилизацията. Човешкият живот има стойност дори когато човекът е сгрешил. Особено тогава.

От къде идва тази жестокост?

Би било лесно коментиращите да бъдат обявени за безчувствени хора. Но това би било повърхностен прочит. В много от репликите прозира друго чувство – натрупано разочарование, страх, гняв, безсилие. Един от читателите обяснява откровено:

„Такива хора ги защитаваш, мислиш им противоотрова да преживеят до следващата доза. Накрая идва, ограбва те теб или имуществото ти и го намразваш. Аз си спестих момента с грабежа. Просто си ги мразя.“

Тази позиция не е родена от теория. Тя е родена от убеждението, че държавата е загубила контрола. Когато институциите изглеждат безсилни срещу дилърите, когато наркоразпространението се вижда по квартали, паркове и училища, общественият гняв започва да търси лесна мишена. И почти винаги я намира в най-слабия. Не в човека, който продава. Не в човека, който печели, а в човека, който вече лежи на земята.

Другата България

Сред лавината от осъдителни мнения все пак се появиха и други гласове. Такива, които бяха шокирани не от новината, а от реакцията към нея.

„Не мога да повярвам колко примитивни, злобни и напълно лишени от чувство на емпатия хора има.“

Опасната дрога отново на улицата: млад мъж рухна в центъра на Пловдив

Друг читател напомня:

„Хората имат нужда от помощ. Всеки заслужава шанс и протегната ръка.“

Трети предупреждава за нещо, което вероятно всички родители разбират:

Че между „нашето дете“ и „онези деца“ често има много по-малка дистанция, отколкото ни се иска да вярваме. Защото зависимостта рядко започва с намерение за самоунищожение. Понякога започва с любопитство. Понякога с натиск от средата. Понякога с желание за принадлежност. Понякога просто с една грешка.

Истинската диагноза

Случаят пред Гранда е много повече от поредната история за наркотиците. Той е своеобразна снимка на състоянието на обществото. От едната страна стоят хората, които са изгубили търпение и доверие в системата.

От другата – хората, които се страхуват, че заедно с доверието губим и човечността си. Може би и двете страни имат основания.

Но фактите остават – Под материала за двамата изпаднали младежи се разигра дебат, който не беше за наркотиците а за границите на състраданието. За това дали човекът заслужава помощ само когато е направил правилните избори.

Най-новата дрога превзема Пловдив, гледките са покъртителни

И за това какво се случва с едно общество, когато започне да гледа на чуждото падение не с тревога, а със задоволство. Защото наркотиците могат да превърнат човека в сянка на самия него, но липсата на емпатия може да превърне в сянка цяла общност.

И ако има истински „зомби апокалипсис“, той вероятно не е на пловдивския тротоар. Той започва в момента, в който престанем да виждаме човека зад зависимостта и започнем да виждаме само проблема.

Сред най-често срещаните реакции не беше тревогата. Не беше въпросът откъде идва дрогата. Не беше и гневът към дилърите. Най-често срещаната реакция беше отказът от съчувствие.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай
5 Коментара
Токича
преди 2 часа

Какво състрадание да имам бе журналя някой карал ли ги е насила тези тъпаци да се друсат сами са си виновни много хора имат тежък живот но не посягат към дрога алкохол хазарт не обвиняват никой борят се колкото могат тези ако живеехме в мъжки времена затварят се в мините и там доживот няма пощада всеки да си носи кръста

Откажи
Я съм бе
преди 2 часа

За наркомани няма съчувствие. Това е съзнателен избор, който са направили.

Откажи
Trai
преди 1 час

Да, трябва да бъдем състрадателни. Днес ще е комшийското дете, утре може да е вашето. Трябва да се спре вноса и да бъде подсъдимо разпространението му.

Откажи
wrvff
преди 1 час

така е, след като държавата не търси дилърите и не ги пращат в затвора след това! държавата бездейства!!!!

Откажи
Вели
преди 1 час

Ако си мислите че с лошо отношение и коментари към зависимите решавате нещо,дълбоко се заблуждавате,насилието и лошото имат навика да ескалират двупосочно, зло се побеждава само с добро иначе има порочен кръг

Откажи