Жив съм на този етап, чувствам се добре, работих като евродепутат последните пет години. И съм единственият, който издаде писмен отчет за своята работа.

Евродепутатите работят, но не за да дават отчет по телевизията", това заяви бившият председател на Народното събрание (НС) и евродепутат Александър Йорданов.

Александър Йорданов

"Следя активната политика, макар че си мисля, че тя се е отказала от мен. И в известен смисъл съм ужасен от това, което става.

Не съм изявявал сега желание да ставам депутат. И депутат съм бил, и председател на парламента, сега и евродепутат, и от опит мога да кажа, че ние можехме да помогнем на парламента да излезе от тази патова ситуацията, в която се намира.

Откакто съм се върнал от Брюксел през юли, практически съм разговарял 1-2 пъти с Румен Христов, председател на СДС. И съм много изненадан от случващото се в парламента.

Стана като люпене на семки участието в политиката и трябва много добре да се помисли", заяви Йорданов в сутрешния блок на bTV.

"Гражданите трябва да помислят какви хора изпращат за депутати. Не може постоянно да се пращат новобранци и да се очаква нещо кой знае какво. Дори и вкъщи, като разчиташ на майстори, не залагаш на новобранци.

Още когато се правеше Конституцията, във Великото народно събрание, в което бях член, ние обърнахме внимание на проблема, който ще се създаде със съдебната система - несменяемостта. Тя е направена толкова независима, че не може да се реформира отвън. Ако самите те нямат воля да се променят, тя си остава такава, каквато е", поясни Йорданов.

"Абсурд е твърдението, че Делян Пеевски дирижира съдебната система. Нямам честта да го познавам, но той няма вид на човек, който може да контролира цялата държава или отделни институции.

И как си го представяте технически да става - ходи от съдия на съдия, изпраща децата им да учат в чужбина, праща ги на хотел...

От моя гледна точка Делян Пеевски държи една правилна евроатлантическа линия. Поведението му беше важно и показателно, защото той гласува за едно правителство на Росен Желязков, което можеше да бъде и редовно.

А партиите, които са загубили изборите, трябва да решат какво искат. Отговорността е тяхна, не на победителя.

Тези, които искат също да управляват, трябва да кажат - сядат ли с победителя, правят ли правителство, съвпадат ли им възгледите. А днешната ситуация, в която всички партии се държат като опозиция и в същото време изявяват мерак за власт. Е, няма как и двете!

ДПС е партия с традиция и години. Нормално беше в един момент да има друг председател, а не този, които витае през годините задкулисно.

А Делян Пеевски нямам представа, че е задкулисен човек - излиза, казва си позицията. Той отговаря.

Има определен брой партии, които трябва да кажат ще управляват ли или не. А това със санитарния кордон е една чисто комунистическа, милиционерска практика. Това не е демокрация!", заяви Йорданов.

"Виждал съм Борисов и Атанас Атанасов дори прегърнати, но те трябва да седнат на официални разговори - дали може ГЕРБ - СДС и ПП - ДБ заедно да направят правителство и коя от другите партии би ги подкрепила. Към този момент желание за това от ПП няма, което обрича и този парламент да не може да направи кабинет.

Ако питат мен, бих ги посъветвал да включат в коалиция и ДПС - Ново начало, но това е мое мнение, особено сега, с позициите, които Пеевски приема, критикувайки Румен Радев.

За мен Румен Радев беше монтиран в българската политика. Появи се в контактите на Корнелия Нинова.

Има един много принципен въпрос - за участието на даден човек в политиката. Не може да те спускат с парашут отнякъде, ако преди това не си бил никъде в политиката, и изведнъж да ставаш президент.

Румен Радев в тези осем години, в които е президент, води политика на дестабилизация на България.

Интерес от това България да бъде дестабилизирана, има Кремъл. Румен Радев дори сега, когато наруши явно конституцията, не поканвайки на разговор партията на Делян Пеевски, народните представители не се ли сещат, че трябва да му бъде поискан импийчмънт?!

В България няма санкции. Ние не сме САЩ!", категоричен бе Йорданов.