Атанасова с важни новини от кухнята на парламента
Надявам се дебатът по ИК да не измести основната функция на НС - да излъчи правителство, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС
"Ще оттеглим няколко от предложенията в Изборния кодекс, които направихме, а именно - обмисляме дори Общественият съвет към Централната изборна комисия (ЦИК) да бъде в по-разширен състав, район "Чужбина и заявленията за разкриване на секции в други държави, които предложихме да са 100, а не 40", това заяви пред БНР Десислава Атанасова, председател на ПГ на ГЕРБ-СДС.
По думите ѝ да се протестира срещу "даването на още права на избирателите" е недопустимо. "Възможността гражданите да избират как да гласуват е залегнала в Конституцията и е свещена", отсече тя.
Според Атанасова опасенията, че вотът може да се контролира "ще отпаднат" с въвеждане на видеонаблюдение при броенето на бюлетините и с премахването на тъмната стаичка, която ще бъде заменена с параван, наподобяващ начина, по който се извършва машинното гласуване.
"Парламентът работи нормално, следва законодателната си дейност и това, че един от законопроектите, внесен от БСП (за промени в Изборния кодекс - б.р.), е разглеждан в правната комисия, в никакъв случай не можем да кажем, че е разглеждан приоритетно", заяви председателката на ПГ на ГЕРБ-СДС и подчерта, че "вероятно единствената грешка е, че заседанието на правната комисия в Народното събрание (НС) е продължило изключително много".
Атанасова подчерта, че всички възможности за съставяне на правителство стоят и добави: "Надявам се, че дебатът по Изборния кодекс няма да измести основната функция на Народното събрание - да излъчи правителство".
Десислава Атанасова коментира социалната политика, която трябва да бъде проведена, в контекста на дилемата дали бюджетът за 2022 г. трябва да бъде удължен, или да има изцяло нов:
"Трябва да има Закон за държавен бюджет, когато има правителство, което може да носи отговорност за него и чрез него ще реализира своите политики. ... Убедени сме, че гражданите с ниски доходи трябва да бъдат подкрепяни, но това трябва да става разумно, защото ще влезем в дългова спирала, което не може да изпълни основанията за влизане в еврозоната".
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: