Борисов: Задълженията на Лиляна Павлова не приключват с края на Българското председателство
Кутев попита какво прави в момента това звено, какви са функционалните характеристики, защо се налага все още Лиляна Павлова да изпълнява функциите министър на европредседателството и какво работи тя в момента.
Борисов му отговори: „В Европа има различни модели, а това като първо европредседателство беше важно за България“.
Премиерът посочи, че страната ни е избрала варианта с нарочен министър по европредседателството. „По време на Българското председателство на Съвета на ЕС България се доказа като достоен, стабилен и отговорен партньор в общността. Успяхме да балансираме сериозни и трудни дебати“, посочи министър-председателят.
По думите му от страни като Румъния и Хърватия са отправили покана към страната ни, за да споделим натрупания опит по време на председателството.
„Страната ни е част от триото Естония, България и Австрия и към настоящия момент работи в непрекъсната координация с Естония и Австрия по приетата ни програма. Като този процес ще приключи с обобщени резултати в края на 2018 г.“, каза Борисов.
Той увери, че функционалните задължения на министър Павлова не приключват с официалното закриване на Българското председателство на края месец юни, а с официалното приключване на трите председателствата.
„Освен това министър Павлова е председател на Съвета по европейски въпроси към МС, тя осъществява ръководството и контрола на този важен механизъм, чрез който се осигурява цялостна координация на държавната политика по европейските въпроси“, каза той и уточни, че министър Павлова координира изготвянето на планови документи, произтичащи от членството на България в ЕС.
„С постановление на МС на министър Павлова бе възложено да координира седмата годишна среща на ръководителите на правителствата от Централна и Източна Европа и Китай, която се проведе на 6 и 7 юли в София“, заяви още министър-председателят.
По думите му по време на тази среща се е взело решение да се създаде глобален партньорски център в България, който насърчава сътрудничеството между страните, които са в тази инициатива.
„В тази връзка възложих на министъра на българското председателство да координира създаването на Център заедно с китайската страна. В изпълнение на този ангажимент министърът провежда редица срещи и консултации съвместно с представители на различни български ведомства и представители на Китайската народна република и институциите на ЕС“, каза още Борисов.
Той обяви, че след няколко дни София ще бъде домакин на срещата на местните лидери на 16+1, което е част от инициативата между Китай и Централна и Източна Европа. Премиерът уточни, че подготовката е възложена на Министерство за българското председателство.
„След приключване на ангажиментите на България по изпълнението на триопрограмата, ще бъдат предприети необходимите действия по закриване на министерството и последващи процедури по извършване на ликвидационни производства“, заяви още министър-председателят.
Последвайте ни
0 Коментара: