Прекратяването на участието на български военни в многонационалните сили в Ирак ще бъде отбелязано с официална церемония днес.
Ще участват представителни части на 11-те български контингента, имали мисия в Ирак.
България изпрати военни в коалиционните сили в Ирак от 2003 година. До завръщането на последния контингент миналата седмица в тази мисия е имало 11 ротации с повече от 3000 военнослужещи. От лятото на 2003 до 2005 г. включително, в операцията участваха пет пехотни батальона, които охраняваха базите за разполагане и основните пътища за снабдяване в зоните на отговорност, устройваха постоянни и временни контролни постове, конвоираха и ескортираха личен състав и материални средства, поддържаха сили за бързо реагиране, охрана и отбрана на особено важни обекти. Българските военни участваха и в реализиране на 97 гражданско-военни проекта, в обучение на новосформиращите се иракски сили за сигурност. От 2006 г. до сега шест български охранителни роти изпълняваха задачи във военно-хуманитарна мисия като част от Многонационалните коалиционни сили в Ирак.
България даде и жертви – от 2003 до 2005 година страната загуби 13 военнослужещи. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.