"Демократи за силна България" (ДСБ) се разделя с редица кадри. Партията, оглавена от ген. Атанас Атанасов, изключи районен председател, а други петима напуснаха.

Първа бе изключена Елена Спасова - председател на ДСБ в столичния район "Лозенец". Във фейсбук тя съобщи, че е била изключена от партията на символичната дата 10 ноември заради уронване на престижа на ДСБ. По думите ѝ причината била "инакомислието ѝ".

Във публикацията си Спасова иронично добавя, че "именно заради т. нар. "уронване" моят район неизменно е бил с най-добри резултати за партията в цялата страна". След Спасова партията напусна и Цецка Бачкова. Бившият зам.-председател на ДСБ и претендент за лидерското място през февруари вчера обяви, че напуска.

"Днес взех трудното решение да не бъда повече безмълвен съучастник в превръщането на ДСБ в маргинализиран придатък и удобна патерица на по-амбициозни политически сили, за жалост дори неотговарящи на идеологията и принципите, зад които аз твърдо още стоя", написа тя във фейсбук.

След Бачкова и Спасова партията напуснаха още Жени Шиер, Иван Димитров - бивш ръководител на вътрешния арбитраж и Емил Димитров.

Шефът на вътрешния арбитраж Иван Димитров заяви пред "Сега", че изключването е заради течащи отдавна несъвместими прояви с партийните принципи и с устава. Конкретно като провинение той посочи нейни изказвания срещу Украйна. Била против позициите на ДСБ по въпроса.

Скандал в ДСБ! Изхвърлиха районен лидер на партията по комунистически маниер

Всичко това било видно от постовете й в социалните мрежи. Вероятно поради този изваден мотив срещу нея Спасова припомни вчера във "Фейсбук" стар свой пост. В него осъжда нападението на Русия.

"Дълбоко осъждам всяка агресия към чужд народ и чужда държава. Цивилизованият свят не биваше да допуска това, но го допусна. Допусна го поради слабо лидерство, недалновидна политика и подценяване на противника", пише на 26 февруари Спасова.

Успоредно Димитров не скри, че тя е имала противоречия с партийното ръководство. Постове пишела и срещу него. А според устава, публични нападки срещу ръководството били равносилни на нападки срещу цялата партия и нейната политика. 

Димитров каза още, че решението за изключване било доста тежко, но подкрепено в крайна сметка от тримата членове на арбитражната комисия. Няколко пъти опитал да говори със Спасова - напразно. Той каза още, че всяка партия, и особено ДСБ, живее с критични мнения, но мястото им било на вътрешните форуми.

Напускането на Цецка Бачкова е сериозен удар за ДСБ

Тя е бивш депутат от "Демократична България" и през февруари т.г. атакува лидерския пост в партията си на свиканото тогава Национално събрание на дясната формация. Тогава Бачкова беше победена от Атанасов, макар и неособено убедително, а самият форум премина с тежки скандали и разправии между партийците, някои от които станаха достояние на публиката, благодарение на изтекли видеозаписи.

Макар и претърпели огромен електорален срив на последните избори, десните партии държат да запазят досегашните си лидери. Първо Христо Иванов спечели отново председателския пост на „Да, България”. В поста си във Фейсбук, с който обяви напускането си, Бачкова посочва, че е изгубила вярата си, че ДСБ е нейната партия.

"Не искам и не мога повече да бъда параван на подмяната и да крия тревогата си, че сме се отклонили от големите си цели и правилния път", казва тя. По думите й, дясната формация се е превърнала в "маргинализиран придатък и удобна патерица на по-амбициозни политически сили, за жалост дори неотговарящи на идеологията и принципите, зад които аз твърдо още стоя".

Цецка Бачкова напуска партията заради "подлостта и лъжите"!

Бачкова не конкретизира за кого говори, но сред бившите й съпартийци отдавна цари недоволство от водещата роля, която заема "ДаБГ" в общата им коалиция "Демократична България".

Други членове на партията също са напуснали. Сред тях е Жени Шиер, също от ДСБ - София. "В процес е чистка на неудобните членове и изключването започна", написа тя в мрежите. По този повод Иван Димитров пък каза, че други хора не са изключвани.

Събитията в ДСБ повлякоха отрицателни реакции извън партийните среди. 

"Лош знак са изключванията от ДСБ, много лош. Не се бъркам в партийни работи, но остава лош привкус. Така правят в БСП, така правят в ГЕРБ, в ДПС за да укрепят лидера или група около него. Но в демократична партия да не можеш да устоиш на различното мнение е много лош знак. 

Най-вече на задрямалия съветски човек. Сигурен съм че имат основания, но липсата на публичност говори, че основанията не са за пред публика, което пак връща темата към "съветския" човек", коментира в мрежите общественикът Илиян Василев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук