Депутати сезираха Конституционния съд за изборния закон

https://blitz.bg/politika/deputati-seziraha-konstitucionniya-sad-za-izborniya-zakon_news47374.html Blitz.bg

НДСВ и опозицията сезираха Конституционния съд във връзка с промените в Закона за избиране на народни представители. Под искането са се подписали 70 народни представители от НДСВ и опозицията. Към искането се е присъединил и Георги Близнашки от БСП, а това означава, че само в редиците на ДПС няма противник на промените в закона, обясни царистът Огнян Герджиков.

Депутатите атакуват въвеждането на 8 процентна изборна бариера за коалиции и мажоритарния елемент в закона. Според тях не може в последния момент да се вдига прагът за влизане в парламента. Това, което е записано в закона за мажоритарните депутати нарушава основен конституционен принцип - правото на равнопоставеност, обясни Герджиков.
Ако Конституционният съд се произнесе след изборите, те ще бъдат проведени според приетите поправки от парламента./БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай