ДПС съзря "модела на джипката" в методите на Асен Василев
Финансовият министър се оправдава, че не дава пари за чешмички, както правили ГЕРБ
Надявам се, че с нормална бюджета процедура, която стартира през тази година, както и с предвидената актуализация на бюджета в средата на 2022 г. да не се налага такова харчене.
Това заяви вицепремиерът и финансов министър Асен Василев от трибуната на Народното събрание в отговор на въпрос от ПГ на ДПС за това дали ще се продължи фискалната стратегия на ГЕРБ в бюджета или ще се смени стратегията за разпределението на средствата.
Петър Чобанов от ДПС видя в актуализацията на бюджета и разпределението на средствата по "модела на джипката".
Василев обясни на народните представители как са разходвани 9 млрд. лв. по сектори. Това няма нищо общо с новогодишно харчене за покриви, чешмички и т.н., а всички разходи са направени в областта на социалните системи, не са в проекти или в общини, подчерта финансовият министър.
Преговорите за Плана за възстановяване и устойчивост все още вървят, обясни Асен Василев в отговор на въпрос от ПГ на ГЕРБ/СДС.
Разговорите по Плана били конкретни и ясни, а от гледна точка на България имаме нужда от повишаване независимостта си от газ, настоя Василев. По думите му това, до което е достигнато, е оптимизация на отпадъците по най-високи технологии, развитие на геотермалната енергия и с комбинация от генериращи мощности да намалим зависимостта от въглища.
Той очаква плавно прехвърляне на работни места към новите производства. Постигаме целите за зелената трансформация с базови мощности, с достатъчно сигурност на електроенергийната система, без да се налага ударно затваряне на мините, уточни Асен Василев.
Той обясни, че има конкретен ангажимент за намаляване на емисиите въглероден диоксид от изгарянето на въглища в страната, а не ангажимент да се затварят конкретни мощност или мини.
На 30 юни правителството въведе план за въвеждане на еврото. Искаме да бъде направен голям обществен дебат за въвеждането на еврото.
Искаме всички български граждани да бъдат информирани, за да направят своя информиран избор - какво се случва с влоговете, с ипотеките, със спестяванията, с платежните системи, с бизнесите и т. н.
Това заяви още финансовият министър в отговор на въпрос на депутата Георги Ганев от ДБ.
Този план е изработен, специалистите са запознати с него, но сега трябва да бъде запознат целия български народ. Датата 1 януари 2024 г. не е застрашена, но е важно правилно да се проведе информационна кампания, всеки да е наясно с плюсовете и рисковете, каза Василев..