Партията на българските емигранти „Другата България” получи съдебна регистрация и обяви на пресконференция днес намерението си да участва в парламентарните избори.
Към момента партията има вече изградени
структури в 26 държави по света, членовете й наброяват около 21 000
души, но броят им постоянно нараства, заяви председателят на „Другата
България” Божидар Томалевски. Според него, българските емигранти нямат
никакво политическо представителство в управлението на страната,
въпреки, че дават своя принос за развитието й чрез средствата, които
изпращат у нас.
Партията има потенциал да получи поне 10 депутатски мандата в
следващото Народно събрание, заяви Божидар Томалевски. По думите му,
„Другата България” би имала дори още по-голямо представителство ако
българите, живеещи в чужбина, можеха да гласуват електронно. В момента
много от тях трябва да изминават стотици километри, за да достигнат до
избирателните секции. Българските емигранти са в дискриминационно
положение по отношение на гарантираното от Конституцията право на
глас, заяви Велика Андонова – юрист и член на Изпълнителния съвет на
ПП „Другата България”. Според нея, поправките в изборното
законодателство създават двоен стандарт спрямо възможността за
разкриване на избирателни секции в чужбина.
Освен възможността за електронно гласуване, приоритетна цел на партия
„Другата България” е решаването на проблемите, свързани с очакваната
вълна от завръщащи се у нас емигранти. По изчисления на експерти на
партията, само от началото на годината досега в България са се
прибрали около 50 000 българи, които са загубили работата си заради
световната икономическа криза. Очаква се броят им да достигне 150-200
хиляди души. Повечето от тях в момента са изключени от системата за
социално осигуряване, като по-възрастните не могат да покрият
изискванията за трудов стаж и пенсиониране. В тази връзка от „Другата
България” предлагат комплекс от мерки в две основни насоки –
признаване на социалните осигуровки на тези, които са работили
легално, и възможност на останалите да заплатят необходимия им трудов
стаж.
Проф. Венелин Цачевски - член на Изпълнителния съвет на партията,
представи икономическата й платформа. Тя съдържа комплекс от мерки,
които са насочени приоритетно към минимизиране на ефекта от
икономическата криза. Позицията на „Другата България” е, че мерките,
предприети от правителството, са недостатъчни и закъснели. Партията
предлага да бъде актуализиран държавният бюджет за 2009г и приемане на
промени в данъчната политика. Икономическият екип на партията е
изготвил програма за следващите 10 години, която има потенциал да
генерира средногодишен ръст на БВП от 8-10% и увеличаване на
производителността на труда от 5-6%. По думите на Цачевски това не са
популистки послания, а реално изпълнима програма.
/БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.