Едно от младите лица в БСП с ключови думи пред БЛИЦ за изборите, пенсиите и какво е да си политик у нас
Габриел Вълков е водач на листата на „БСП – Обединена левица“ в 23 МИР в София и председател на Младежкото обединение в БСП
Броени дни остават до изборите на 27 октомври. Тогава за 7-и пореден път българските граждани ще отидат до урните с надежда, че излъчените от тях народни представители ще успеят да съставят кабинет, който да ни извади от парламентарната криза.
В момента тече предизборната кампания, като всеки кандидат се опитва да представи по най-добрия начин целите и идеите на своята политическа сила.
И докато лидерите на партиите са добре познати, хубаво е гражданите да знаят кои са и новите лица в политиката. Едно от тях е Габриел Вълков, водач на листата на „БСП – Обединена левица“ в 23 МИР в София и председател на Младежкото обединение в БСП.
Какви са идеите на младите в БСП, има ли сблъсък на между поколенията и каква трябва да е пенсията, за да не се чувства беден един пенсионер, на тези и още много въпроси отговори той пред БЛИЦ.
- Как виждате политическите нагласи преди изборите в страната?
- Истината е, че българските граждани са уморени и откровено обезверени, че в българската политика вече има каквато и да било нормалност. Седми избори подред едни и същи политици обещават едни и същи неща и за пореден път се провалят в това дори да изпълнят обещаното. Политическите партии се превърнаха в изначално делегитимирани формации, които отдавна са загубили инстинкта за държавнически решения, сменяйки го с такъв за уж успешни послания в рамките на едномесечна кампания.
На този фон от „БСП – Обединена левица“ се опитваме да предложим един по-различен начин на правене на политика. Сложихме нови лица начело на някои от листите ни за тези избори, сред които съм и аз, изработихме една завършена и реалистична управленска програма, която отразява нуждата от леви решения на политическия небосклон, и започнахме бавно, но категорично обновление, което бе наложително, не само за нас като партия, но и за България като държава, в която има алтернатива на дясното политическо мислене.
- Какъв според Вас е изходът от парламентарната криза?
- Изходът от тази политическа криза, разбира се, е стабилно управление. Имаме нужда от устойчиво правителство, което да може да изпълни своята програма и така да спре спиралата от избори, на която сме свидетели през последните почти четири години. Смятам, че българските граждани заслужават повече. Имаме нужда от стабилно управление, базирано на принципите на социална солидарност и реални ангажименти от страна на държавата.
- Кое е най-трудното при воденето на предизборна кампания за провеждането на вече 7-и пореден вот?
Срещам се с много хора по време на тази кампания. Всички те ни казват, че им е писнало от обещания от страна на политиците, които никога не се реализират в нещо конкретно.
Имаме нужда от честен разговор с българските граждани, в който да предложим реалистични и практични мерки за постигане на социална справедливост. Затова и програмата на коалицията ни е изпълнена с ясно разписани мерки, точно сто на брой.
Искахме да дадем на хората документ, който е разбираем и конкретен, не нещо абстрактно и откъснато от реалните им нужди, каквото виждаме при голяма част от политическите ни опоненти.
- Смятате ли, че след изборите ще се достигне до съставянето на правителство. Склонна ли е БСП да зарови томахавката с някой от опонентите си и да влезе в коалиция?
- Решението за това с кои политически формации ще води преговори лявото ни обединение след изборите трябва да се вземе от Националния съвет на БСП и коалиционните ни партньори.
В него ние сме задължени да спазим принципното решение на Конгреса на БСП, което гласи, че партията ни не може и не трябва да влиза в какъвто и да било вид обединение в ГЕРБ и ДПС. Радвам се, че взехме това решение още преди време, защото то ни дава ясна основа за това къде са нашите политически и морални граници като партия.
За нас е важно да работим с формации, които споделят голяма част от нашите приоритети, като социална справедливост, защита на правата на работещите и укрепване на социалната държава. Възможността за съставяне на правителство ще зависи до голяма степен от това дали можем да намерим общи допирни точки с други партии, които също да бъдат в съответствие с тези ценности.
Ситуацията е сложна, а властта никога не е на всяка цена. За нас най-важно е да реализираме голяма част от програмата ни и ще се борим за това тя да намери своето място в решенията на следващото Народно събрание.
- Кое е най-голямото предизвикателство за един млад политик в България?
- През последните години различни политически субекти се опитаха да представят себе си като алтернативата на корумпираната власт, която краде и унижава своите граждани. Често те идваха с обещанието за нови политически лица, млади и необременени. В крайна сметка се оказа, че тези млади лица нито имат експертизата да ръководят държавния механизъм, нито политическата независимост, която обещаваха на своите избиратели.
Това малко или много опетни името на всички млади хора в политиката. БСП се гордее с това, че в рамките на младежката ни организация, чийто председател съм в момента, създаваме едно ново поколение политици, които имат експертизата да правят смислени политики.
Гордея се изключително много, че в листата, която оглавявам на тези парламентарни избори, на преден план извадихме млади хора. Аз съм неин водач в 23 МИР в София, а след мен, на второ, четвърто и шесто място са младежи, всички под 30-годишна възраст.
Всеки един от тях носи нова енергия на екипа ни, но и широка палитра от различи видове експертиза. Това ни различава от нашите опоненти – ние знаем, че кандидатите ни са готови на дълги битки, които ще изискват наистина високо ниво на политически морал.
- Какви са предимствата на Младежката организация на БСП пред младежките организации на другите партии?
- Във всяка младежка организация има смислени хора. Това, което ни отличава, е системната ни непримиримост към несправедливостите. Младежкото обединение в БСП е единствената младежка политическа организация в България, която не остава тиха и безразлична към грешките на политиците.
Никога не сме си затваряли очите дори за грешките на нашата собствена партия. Казват, че който не работи, не греши. Това е истина, но затова и организации като нашата са важни, за да алармираме за грешки, които понякога могат да бъдат фатални. Изключително благодарен и горд съм, че мога да споделя тази кауза с всички членове на МО в БСП и съм признателен, че съм председател на организацията ни.
- Във вашата кариера имали ли сте случаи на сблъсък на поколенията по отношение на политики в БСП и как сте действали в такава ситуация?
- Сблъсъкът на поколенията в която и да било сфера на живота е неизбежен, особено по отношение на политиките и приоритетите. Аз смятам, че е и полезен, защото в такива спорове намираме обективната истина. Разбира се, винаги се стараем той да е конструктивен и да води до нещо положително.
Младите поколения често настояваме за по-радикални реформи и по-бързо приспособяване към съвременните предизвикателства, докато по-опитните в БСП са склонни да подхождат по-предпазливо и търпеливо. В такива ситуации винаги съм се стремял да бъда посредник, насърчавайки диалога между различните поколения.
Вярвам, че балансът между приемственост и иновации е ключов за развитието на БСП. Затова съм подкрепял идеи, които съчетават опита с новаторството, за да отговорим на нуждите на обществото.
- БСП е социална партия и като такава изтъква като свои приоритети образованието, пенсионната и данъчната система и т.н. Кое от тях бихте поставили на първо място?
- Всички тези приоритети – образованието, пенсионната система и данъчната политика – са от съществено значение и не можем да ги разделим по важност. Те са взаимно свързани.
Доброто образование води до по-високи доходи и устойчиви работни места, което укрепва пенсионната ни система, а справедливата данъчна политика гарантира социална защита и равни възможности за всички.
Политиката никога не бива да се прави „на парче“. Затова и в приоритетите ни са залегнали въвеждането на прогресивен данък и облагането на свръхпечалбите на големите корпорации, създаването на ясна връзка между образованието и бизнеса, за да младите хора да могат да намерят работа по специалността им, която предлага смислено заплащане, както и покачването на пенсиите, за да осигурим на онези хора, дали живота си за развитието на България, достойни старини.
- Преди дни в ефира на една от телевизиите пенсионерка разказа, че си мечтае пенсията ѝ да се увеличи с 200 лв., за да може да си позволи да хапне месо и сирене. Това твърде голямо увеличение ли е, и какъв трябва да е размерът на пенсията на средностатистическият възрастен човек, за да не се чувства той бедняк?
- Тази история е тъжно отражение на реалността, в която живеят много от нашите родители, баби и дядовци. Никой възрастен човек в България не трябва да мечтае за основни нужди като храна.
Затова ние сме заложили справедливо преизчисляване на всички пенсии и ръст, който ще бъде по-висок от ръста на БВП – не по-малко от 5% годишно, като ще компенсираме и годишната инфлация. По наши изчисления минималната пенсия трябва да достигне 820 лв. до 2028 г., за да могат хората да живеят без страх от бедност.
Освен това ще увеличим вдовишките добавки от 30% на 35% от пенсията на починалия съпруг, защото вярваме, че трябва да подкрепим хората в най-уязвимите моменти.
- Имате опит като бил експерт към Комисията за децата, младежта и спорта в Столичния общински съвет. Какви мерки ще предприемете, за да останат младите хора в България?
България е най-бързо изчезващата държава в света и водим класациите за рязък спад на населението. Необходима е спешна реакция, за да спрем да изпращаме братята, сестрите и приятелите си на летището с еднопосочен билет.
От Младежкото обединение в БСП развихме програмата "Първа работа! Първи дом! Първо дете!", която е насочена към реалните нужди на младите хора в България. Тя предлага конкретни мерки за подпомагане при намиране на първа работа, осигуряване на първо жилище чрез държавна помощ и подкрепа за отглеждане на първо дете.
Тя включва увеличаване на еднократната помощ при раждане до 5000 лв. за първо дете и до 10 000 лв. за второ и трето, както и подкрепа за семейства с репродуктивни проблеми чрез неограничен брой инвитро процедури. Това са само част от мерките, които предлагаме, за да спрем демографската криза и да върнем младите българи обратно у дома, близо до техните семейства и любими хора.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!
Цанка Донкова, БЛИЦ
Последвайте ни