Фондация ще дебне медиите по време на избори

https://blitz.bg/politika/fondaciya-shte-debne-mediite-po-vreme-na-izbori_news26827.html Blitz.bg

Университетски преподаватели и студенти ще следят всички електронни и печатни медии у нас, дали вършат обективно работата си по време на парламентарните избори следващата година. Това заяви Георги Лозанов, който участва в създаването на Фондация "Медийна демокрация", която ще осъществява мониторинг. Всеки месец ще се пуска по един доклад на уебсайта на лабораторията – www.fmd.bg, като документ ще бъде качен около 10-12 януари.

По думите на Лозанов съществуват сериозни опасения, за това, че изборите могат да бъдат фалшифицирани. Парадоксално е, че това става именно след като станахме член на ЕС, каза той. Опасенията са свързани най-вече с феномена купуване на гласове. Фондацията ще обръща най-много внимание на публичните послания, които водят до формирането на политическата гледна точка на избирателите. "Послания по време на прехода бяха анти-комунизмът от една страна за десните и социалната тематика за левите. Те вече не са ефективни", смята Лозанов. Вниманието на Фондацията ще се насочи към най-тиражните всекидневници и националните телевизии, защото те имат най-голямо влияние и съответно способност да формират мнение у избирателите. Интернет също ще бъде следен, като ще бъдат следени дори блоговете на политическа тематика.
Десислава Вангелова/БЛИЦ

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай