Гешев: Заради своята политическа немощ, тези които трябва да управляват държавата, превръщат прокуратурата в разменна монета
Опитите за прехвърляне на част от отговорността върху една от институциите са нормални, но хората виждат, че крайният резултат липсва и не ги интересува кой е виновен, подчерта главният прокурор
Главният прокурор Иван Гешев бе в Професионалната гимназия по химични и хранителни технологии в Пазарджик в рамките на инициативата „Правосъдие в бъдещето – прокурори и ученици говорят за право“ на Асоциацията на прокурорите и Камара на следователите в България.
Възпитаничка на училището е един от победителите в конкурса за есе „Защо искам да съм прокурор за един ден“, организиран от Асоциацията на прокурорите в България и Британското посолство. Гешев коментира след срещата и някои актуални теми.
За съдебната власт и другите власти той посочи, че е тъжно, че опитите на тези, които трябва да управляват държавата, заради своята политическа немощ превръщат прокуратурата в разменна монета.
Oсвен политическата, икономическата и конституционна криза, в която сме, има опасност да рухне една от малкото стабилни власти – съдебната.
Има една знаменита реч на дьо Гол от 1946 г., която описва нещо подобно след Втората световна война. Препоръчвам на българските политици да я прочетат, в нея се говори за липсата на държавност и за това, че конституцията и законите трябва да са с приоритет.
Ако някой от тях я прочете, би намерил по-добър вариант за България, каза главният прокурор.
За взаимоотношенията с институциите той посочи, че сега има подобрение на комуникацията между институциите, няма как институциите, от които зависи борбата с престъпността, да не си говорят помежду си и да очакваме в обществото да има чувство за справедливост.
Опитите за прехвърляне на част от отговорността върху една от институциите са нормални, но хората виждат, че крайният резултат липсва и не ги интересува кой е виновен, подчерта Гешев.
Аз имам отговорност за прокуратурата и ние си вършим нашата работа, а не прехвърляме отговорността на други институции, допълни той.
Смяната на главния прокурор не е съдебна реформа и няма да промени нищо.
Реформа би било да промениш законите, които са от 1968 година;
Реформа е да се бориш с наркотиците и корупцията, а не да закриеш Специализираната прокуратура.
Реформа е да се бориш с телефоните измами, които бяха решени, а сега са стотици всеки ден, отсече още Гешев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни