ГЛАС срещу назначенията в края на мандата

https://blitz.bg/politika/glas-sreshtu-naznacheniyata-v-kraya-na-mandata_news48721.html Blitz.bg

Гражданското сдружение ГЛАС изразява подкрепа на исканията на опозицията и професионалните организации да се спрат новите назначения или преназначаването на ръководители на ключови държавни институции до излъчването на ново правителство след изборите през юли.

Такава трябва да бъде нормалната, демократична практика за формиране на отговорна, компетентна и ефективна висша държавна администрация в една страна член на ЕС, каквато е България, пише в текста, подписан от проф. Димитър М. Иванов, председател на сдружението.
Тази стъпка се налага и от сложната и неблагоприятна ситуация, която се създаде в страната, в нейната икономика, банкова, финансова, социално-осигурителна и правосъдна система през последните четири години, сочат от ГЛАС. Следващите назначения трябва да са логичен елемент от новата функционална и методологична структура на правителството, излъчено след редовните парламентарни избори.
Новото правителство е в правото си да поиска и реализира качествени административни, структурни и кадрови промени, които да отговарят на неговата стратегия и практически управленски политики. Не му отнемайте това право, зоват от националното сдружение.
ГЛАС се присъединява към позицията на народни представители, извънпарламентарни организации и активни професионалисти: срещу всякакви опити за кадрови назначения, направени в последния момент - плод на политико-партизански и олигархично-корпоративни интереси. Крайно време е да се спре порочната практика да се спасяват чрез "парашутизъм" политически партизани и удобни на олигархократията фигури, особено в период на остра и системна криза, с дългосрочни последици за бъдещето на България, завършва декларацията на сдружението. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай