И зам.-министър зададе въпроса за какво са похарчени 5 млрд. от резерва
Държавният бюджет можеше да изпадне в затруднение да посрещне предстоящите плащания
„Фискалният резерв към 08.04.2022 г. бе в размер на 4,7 млрд. лева. … Общо стойността на различните фондове в структурата на фискалния резерв е около и малко над 10 млрд. лева.
Сами може да пресметнете разликата от около 5 млрд. лева. Какво е наложило и за какво са били разходвани толкова много средства от фискалния резерв всички ние се надяваме да ни бъде прозрачно представено“.
Това написа в профила си във Фейсбук зам.-министърът на енергетиката от квотата на ИТН Пламен Данаилов.
Той припомня, че във фискалния резерв се съхраняват и следните средства: около 4 млрд. лева от т.н. сребърен фонд (за нашите пенсии), около 3 млрд. лева за енергийни фондове (вкл. за отработеното ядрено гориво), около 3 млрд. лева на различни национални фондове и около 0,3 млрд. лева за учителския пенсионен фонд.
На 15-ти април НЕК (Националната електрическа компания) предсрочно е погасил 1.2 млрд. лева заем към Министерство на финансите, дължим към 31.12.2023 г., съобщи още Данаилов. Предсрочното погасяване с повече от 2 години преди предвиденото е станало с решение на Министерски съвет.
„Благодарение на усилията на екипа в Министерството на енергетиката и доброто финансово управление в държавната енергетиката, за пореден път през последните месеци успяваме да подпомогнем държавния бюджет.
Важно е за всички да разберат, че компенсациите за високите цени на енергията за месец март, а и за месец април, ще бъдат осигурени от държавните енергийни дружества. Важно всички да си спомнят, че цената на електроенергията за всички нас, като битови потребители, не беше променена през последните месеци и остава най – ниската в целия ЕС.
Ако не бе таза важна финансова подкрепа от ресора на Министерството на енергетиката, държавният бюджет можеше да изпадне в затруднение да посрещне предстоящите плащания“, коментира той.
„Разбира се, всичките тези средства имат и алтернативно използване, а именно реинвестиции в енергетиката като рехабилитация на държавните дружества, стартиране изграждането на нови мощности, включително нови ядрени блокове. Но! Стабилността на държавните финанси е приоритет на Министерство на енергетиката“, пише още зам.-министърът.
Последвайте ни
1 Коментара: