Икономист: Не може постоянно да сме в период на спешност, на среднощни коалиционните съвети, трябва да...
Трябва да имаме по-голяма финансова сигурност, а не на всеки три месеца да се променят правилата, смята Петър Ганев
"Не е спряло покачването на цените. Енергийните суровини играят огромна роля. Едва ли ще видим пречупване на тази тенденция в близките месец-два. Лятото не се очертава твърдо пречупване и забавяне на инфлацията. Инфлационната спирала е въпрос, който стои пред цяла Европа. По-скоро ние не трябва да наливаме масло в огъня", коментира старши икономистът в Института за пазарна икономика Петър Ганев пред БНР.
Икономистът посочи, че голяма част от мерките не влияят на конкретни цени, а са компенсиращи доходите на населението.
"Мерките няма как автоматично да ударят спирачка на инфлацията."
Има достатъчно време за приемане на актуализацията на бюджета, смята Петър Ганев.
"Като срокове и като обща рамка би трябвало да няма проблем. Това, което е по-интересно е, дали в парламента всеки няма да започне за предлага нови неща, които отиват отвъд пакета. Всеки депутат, всяка парламентарна група може да започне да предлага нови неща, опозицията може да предлага нови неща."
Влязохме в етап, в който едва ли не говорим за промени в бюджета на всеки три месеца заради някои от мерките, но този къс хоризонт не е много полезен за икономиката, отбеляза икономистът.
"Не може постоянно да сме в период на спешност, на среднощни коалиционните съвети, от които всички очакват бомбастични решения. Успокоението трябва да настъпи в бюджетната политика."
Трябва да имаме по-голяма финансова сигурност, а не на всеки три месеца да се променят правилата, допълни Ганев.
Последвайте ни
0 Коментара: