Италианският външен министър след срещата с Радев: Видяхме кои са наши приятели - на първо място бих сложил България
Обща бе и позицията, че активният обмен в икономиката и инвестициите насърчава двустранното партньорство и в много други области
„Всички видяхме как италианският народ и институции бяха изправени пред безпрецедентни предизвикателства и показаха как трябва да се консолидират усилията в обществото за преодоляване на кризата“, посочи държавният глава.
„По време на тази на пандемия имахме възможност да видим кои наистина са наши приятели и на първо място сред тях бих сложил България и българския народ“, отбеляза Луиджи Ди Майо.
Двустранното сътрудничество между България и Италия в икономиката, енергетиката, туризма и образованието, бяха във фокуса на срещата.
Президентът Радев отново призова за равномерно разпределение на научната и образователната инфраструктура в Европейския съюз, като най-сигурна гаранция за устойчиво сближаване в Европа.
По думите на държавния глава без инвестиции в човешкия капитал, усвояването на европейските фондове не може да има дългосрочен ефект. Страната ни очаква активна помощ и от страна на Европейската комисия за създаването на Международен институт за устойчиви технологии в Югоизточна Европа.
Пандемията от коронавирус дава възможност на ЕС да ускори процесите на развитие в Общността, свързани с повече инвестиции в образованието на младите хора, беше позицията на Румен Радев и Луиджи Ди Майо.
Италианският външен министър открои и ролята на новосъздадения фонд „Next Generation EU” и обърна внимание на необходимостта от солидарност към най-пострадалите от пандемията страни.
Обща бе и позицията, че активният обмен в икономиката и инвестициите насърчава двустранното партньорство и в много други области. Италианският бизнес проявява все по-голям интерес към България и възможността да реализира общи проекти с български партньори, заяви Луиджи Ди Майо.
Моделът на Италия за успешна борба с корупцията по високите етажи на властта може да бъде използван като пример в Европа, подчерта Румен Радев.
Луиджи Ди Майо заяви от своя страна, че антикорупционния закон в Италия отразява 30-годишния опит на страната в борбата с корупцията и се базира на експертизата на съдии и полицейски служители.
Президентът изрази признателността си за последователната подкрепа на Италия за присъединявана на България към Организацията за икономическото сътрудничество и развитие, както и за задълбочаване на процеса на европейска интеграция.
Радев предаде чрез Луиджи Ди Майо свое лично послание към своя колега президента на Италианската република Серджо Матарела, отбелязват още от кабинета на президенството.
Последвайте ни
3 Коментара: