Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ (ИТН) настоя пред ПП-ДБ коалицията да приеме компромисното решение най-възрастният депутат да остане председател на парламента до формирането на мнозинство.

Вторите по резултат на изборите от "Продължаваме промяната - Демократична България" започнаха политически консултации в парламента с представители на четири партии. По-рано днес те се срещнаха с МЕЧ.

При първото гласуване в пленарната зала в понеделник не бе избран председател на 51-вото Народно събрание (НС). До балотаж стигнаха кандидатите на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и на ПП-ДБ Андрей Цеков.

"Бих ви помолил да вземем компромисното решение до момента, в който се формира мнозинство", подчерта Йорданов.

По думите му в противен случай би могло да бъде изгубено много време.

Асен Василев отговори, че техният подход е малко по-различен и едва когато имат яснота точно каква ще е законодателната програма, тогава биха финализирали този разговор.

"Председателят ще свърши това, което ние сме решили като парламентарни групи", настоя Тошко Йорданов.

Срещата между ПП-ДБ и ИТН е част от инициативата на коалицията за изработване на законодателната програма на 51-вото Народното събрание.

Представители на двете политически сили обсъдиха възможността декларацията, предложена от ПП-ДБ, за създаване на „санитарен кордон“ да бъде използвана като основа за създаването на пакет от закони, които 51-вото Народно събрание да приеме още в първите три месеца от своята работа.

В срещата, която се състоя в сградата на Народното събрание, от страна на коалицията ПП-ДБ участваха Кирил Петков, Асен Василев, Божидар Божанов, Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев и Васил Пандов, а от страна на партия „Има такъв народ“ - Тошко Йорданов, Александър Рашев и кандидатът на ИТН за председател на парламента Николета Кузманова.

Отваряне на Изборния кодекс

По време на разговора Кирил Петков и Тошко Йорданов си размениха папки - от страна на ПП-ДБ с декларацията за създаване на „санитарен кордон“, а от страна на ИТН - с искането за изчистване на мъртвите души от избирателните списъци. 

От ИТН изразиха съгласие относно необходимостта от промени в Закона за съдебната власт, свързани с прекратяването на процедурата за избор на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат и мерките, предлагани от ПП-ДБ относно борбата с корупцията и прането на пари, приемането на антикорупционните реформи. 

Асен Василев заяви, че са изразили вече съгласие да се отвори Изборният кодекс.

Той настоя фокусът им да е върху малък брой закони, които да са консенсусни, за които може да се изработи съответна хронограма, в която да бъдат заложени конкретни срокове за приемането им.

По думите му в тази хронограма трябва да влезе и Законът за бюджета. По отношение на една от най-важните законодателни инициативи, Александър Рашев от ИТН посочи, че по Закона за съдебната власт от партията му също имат предложения за промени, свързани с ограничаване на правомощията на главния прокурор.

Той посочи, че това, към което се стремят, е бързина и прозрачност на съдебните производства и съкращаване на сроковете, така че да има по-бързо правосъдие.