Дебатът за промени на Конституцията е необходим. Предложенията за изменения в основния закон трябва да се изготвят от конвент с широко участие. Това може да стане в рамките на следващия президентски мандат. Това заяви кандидатът за държавен глава на коалиция „КАЛФИН-ПРЕЗИДЕНТ“ Ивайло Калфин в ефира на радио „Дарик“. По думите му правомощията на държавния глава могат да бъдат увеличени и той да получи право на законодателна инициатива или ветото му да бъда отхвърляно с по-голямо мнозинство от Народното събрание.
„При сега действащата система за пряк избор на държавен глава има основания неговите правомощия да бъдат увеличени. Но следващият президент няма да работи по различни от сегашните правомощия и никой не трябва да си прави други илюзии. Но аз бих поставил и други теми за разглеждане, не само тази с правомощията на президента. Виждате, че правим промени в съдебната система и какво ли не и всичко накрая опира до нуждата от Велико народно събрание. Според мен трябва да помислим какво ни пречи, за да работят ефективно държавните институции. От какво имаме нужда, за да се балансират те така, че да могат да се контролират взаимно. Да не може, например, министър-председателят да управлява под някаква форма и Народното събрание, и президентската институция. Според мен конституционният дебат е необходим, аз бих го започнал, но не в парламента, а с широко участие, така, както се подготвяше Европейската конституция, с конвент, който в рамките на един президентски мандат от пет години да потърси съгласие, съгласие в обществото, а не силово налагане за това какво би трябвало да се промени в българската Конституция, или дали ни трябва нова Конституция.
 
Бих предложил референдум за свикването на конвент, който да изработи проект за нова Конституция или за промени в тази. Това, което си представям е, първо се изработва текст и той започва да се обсъжда от представители на политически партии, експерти, юристи и т.н. За мен важното е да се направят нещата така, че ние повече да не се оправдаваме с Конституцията или с липсата на Велико народно събрание, за това че институциите ни не работят. Отново ще дам за пример съдебната система. Там вечните оправдания са, че няма ВНС и не може да се правят съответните промени. Хайде тогава да видим какво трябва да направим, да променим, за да заработят нещата. Това за мен е основен въпрос, заяви Калфин. По думите му държавният глава не трябва да назначава еднолично главния прокурор, защото това е позиция, в която са концентрирани прекалено много правомощия за дълъг мандат.
 
Ивайло Калфин отговори и на серия блиц въпроси. По думите му държавата трябва да отделя много повече средства за образование и здравеопазване. Трябва обаче да се осигурява и повече финансов ресурс за отбрана. Тук Калфин бе категоричен, че начина, по който се изразходват средствата за превъоръжаване не е достатъчно ефективен. Той коментира и правилата за раздаване на държавни отличия, като посочи, че те трябва да се променят  така, че да има диференциация на заслугите. Например, чужди дипломати да се награждават с най-високия държавен орден, с който се награждават и най-заслужилите българи за принос към родината и обществото.
 
Калфин отговори и на въпрос, свързан с функцията на президента като главнокомандващ на българската армия и по-специално дали е готов да застане начело на българска войска в бой. „В това, което съм работил до момента, никога не съм се притеснявал да застана най-отпред. Но попитайте тези кандидати, които в момента се крият от дебати в тази президентска кампания, дали те ще са готови да излязат най-отпред. Защото виждаме  кандидати, които по длъжностна характеристика би следвало да са много смели, а бягат от дебат. От нещо нормално, което хората искат и имат нужда да видят. Така че, при мен няма проблем. Аз винаги съм стоял с лицето си там където трябва и тогава когато съм ръководил някоя дейност съм бил винаги най- отпред“, посочи той.