За мен това е един реваншизъм за несъстоялата се ротация.

Така Росен Желязков обясни отстраняването му от поста на председател на 49-то Народно събрание.

"В началото чувствах горчивина, но всъщност това е един нормален политически процес", каза Желязков в ефира на БНТ.

"Може би до вчера по-късно вечерта имаше известно огорчение, може би това е съвсем нормална човешка реакция от преживяването, но в политиката човек трябва бързо да се отърсва от лично отношение към политически процеси.

Не е добър съветник, за който и да е политик, честолюбието гордостта, егото, особено когато не става въпрос за лични теми.

Вчерашното решение е част от политическия процес, който набра достатъчно скорост през последните месеци и доведе до това да не може да продължи работата си редовното правителство, до това да отидем за пореден път на избори.

Изобщо тази развръзка изобщо не знам дали беше поантата, дали беше епилогът. Това беше някаква ненужна демонстрация, и ако за опозицията в лицето на БСП, на ИТН, на "Възраждане" това си беше част от нормалното политическо поведение".

Бившият председател на Народното събрание каза, че в началото на годината е започнал сложният процес на взаимоотношения на лесно изглеждащата ротация.

"Този процес започна с разговор за това с чий мандат ще бъде извършена ротацията, премина през темата г-н Денков - външен министър, стигна се до Меморандума. Премина се през предложението на Бойко Борисов това правителство да продължи своята работа без никаква промяна. И тогава дойде тази изненадваща оставка, която сега се представя като спазено обещание, но това беше тактически ход".

Росен Желязков допълни, че така се стига до "естествения завършек на това нагнетявано недоверие, което всъщност никога не беше преодоляно".

Той коментира думите на Бойко Борисов - никога повече с ПП-ДБ. Според него все още има шанс двете най-големи политически сили да се разберат и да управляват заедно.

"Никога не казвай никога, така е казал Джеймс Бонд, така е и в политиката. В политиката няма такъв термин. След изборите вероятно пак ще има 5-6 формации в парламента. Две няма как да съставят кабинет", смята Желязков.

"Ако след изборите продължат принципите, кой не иска да прави реформи и взаимно се обвиняваме и се сочим с пръст, нищо няма да стане. Не вярвам кампанията да е чиста", посочи той. "Парламентът имаше нещо като коалиция, нещо като нож, нещо като цвете, нещо като нищо в политическия свят", каза още бившият председател на парламента.