Министърът на външните работи Ивайло Калфин смята, че изборите за евродепутати не трябва да се приемат като репетиция за парламентарните избори, а като шанс за България в европейската политика. Как ще използват този шанс зависи и от политиците и от избирателите, каза Калфин по време на форум на Съвета на Европа в Мадрид, предаде БНР.
"Целта да се разделят европейските избори от националните беше да се очертае важността на европейската тема", допълни Калфин. Според външният ни министър усилията трябва да бъдат концентрирани върху това какво България може да направи, за да участва във формирането на такава политика, от която страната ни да има ползи и въобще целият ЕС да има полза. "Сега ако се отплесне темата боклука в София, разни други такива теми , които то се обезмисля участието ни. Жалко е 20 години да се опитваме да влезем в ЕС и после да кажем няма да участваме в него както трябва. Като искаме държавата да участва в него, трябва избирателите също да участват в него ", заявява Калфин. /БЛИЦ