Когато гледам всички тези записи от видеонаблюдението, оставам с усещането, че някои от секционните избирателни комисии не са работили по правилата. 

Това заяви пред БНР Камелия Нейкова, председател на ЦИК.

"Конкретно имам предвид секцията в Белица. Много внимателно изгледах този запис. 

Ясно се вижда как един от членовете на секционната избирателна комисия вписва нещо в лявата част на хартиените бюлетини, вероятно или бюлетините стават недействителни, или се вписва някакъв знак за определена партия. 

Не мога да повярвам, че има такива членове на СИК, които с чувство за безнаказаност, вършат подобни неща, а останалите членове на секционната комисия все едно не виждат какво се случва пред тях. Това не  е единственият случай.

Има и СИК-ове, които са работили по правилата. Но по-голяма част не четат методическите указания и решенията на ЦИК. Изсипват бюлетините на една маса и всеки започва да дърпа и да броят. Това не е правилно.

Бюлетините се изваждат една по една от определен член на СИК, който трябва да прочита пред всички за кого е съответния глас и да показва на камерата, вписаното върху бюлетината". 

Хората са неподготвени

"Една от причините да се случват такива неща е масовата смяна на членове на секционни комисии в последния момент", посочи Нейкова

"В изборния ден в секциите влизат неподготвени хора".

ЦИК има ясно разписани правомощия в Изборния кодекс, напомни още тя.

"Повторното преброяване на бюлетините не  е сред тях. Корекция на резултати, вписани в протоколите на СИК въз основа на записи от видеонаблюдение, също не е сред тях. Законодателят не е предвидил такава възможност. ЦИК отчита резултатите от гласуването въз основа на вписаните в протоколите на СИК данни.

За партия "Величие" в две избирателни секции, когато проверявахме протоколите, установихме осем гласа, които не бяха въведени  в изчислителния пункт в РИК и ние направихме тази корекция. Но това е в правомощията, които законодателят ни е предоставил. 

Единственият път да се извърши повторно преброяване на бюлетините във всички секции или в една част от тях е в процес на оспорване, в случая през Конституционния съд". 

Има СИК-ове, които не се притесняват, че всички виждаме как работят,  в някои случаи – по недопустим начин", заяви председателят на ЦИК. 

"Трябва да има последици, когато от видеозаписите се вижда, че преброяването на бюлетините и изготвянето на протоколите е свързано с редица нарушения. В правомощията на ЦИК е единствено да наложи глоба на членове на СИК. През следващата седмица очаквам да получим информация от изпълнителната власт за секциите, в които няма записи от видеонаблюдението", каза тя. 

Не е имало политически натиск

Нейкова посочи, че върху нея не е имало политически натиск при организирането на изборите. 

"Никой не се е опитвал да оказва натиск.  ЦИК е взимала решенията си въз основа на вписаното в Изборния кодекс".

Ръчното преброяване на бюлетини от машинното гласуване, предвидено в законодателството, води до това, че има различия в данните от паметта на машините и вписаните в протоколите на СИК данни, обясни още тя и посочи и други проблеми, свързани с машинния вот. 

"И на тези избори някои машини отпечатваха частични бюлетини. Ние отново ще направим анализ. Те не са толкова много – около 1.3% са всички машини, които са дали някакъв технически проблем, довел до преустановяване на машинното гласуване в съответните секции. Не при всички проблемът е отпечатването на къси бюлетини".

Не смятам, че хартията е проблем, посочи още Нейкова. 

"Ние сме предоставили изискванията за хартията. Печатницата на БНБ трябва да даде отговори каква хартия е осигурила и дали тя отговаря на тези изисквания". 

Председателят на ЦИК обясни също, че ще бъде изготвен доклад, в който ще бъдат посочени предложенията на комисията за промени в изборното законодателство.