Кметовете да имат право да бъдат и партийни лидери предлага независимата Мария Капон. Идеята й получи подкрепа от депутати при разглеждането на промени в Закона за местното самоуправление. Според сега действащия закон има ограничение за съвместяването на длъжността градоначалник и председател на партия, което принуди столичния кмет да стане неформален лидер на ГЕРБ. Ако предложението на Капон бъде одобрено от Парламента, това може и да се промени.
Според Красимир Каракачанов от БНС това ограничение не работи и нищо не пречи на политически лидери, които имат качества, да бъдат и кметове. Независимият Димитър Абаджиев призна, че този текст в закона е бил направен единствено заради бившия кмет на София и лидер на ССД Стефан Софиянски. Единствен от управляващите по темата се изказа Ремзи Осман от ДПС. Той също защити предложението като обяви, че кметовете се излъчват от партии и на практика са политически фигури. Спор обаче предизвика искането на Мирослав Мурджов от БНС заплатите на общинските съветници да бъдат в размер на до 80% от възнаграждението на кмета. В момента те получават 50 на сто от средната заплата в администрацията. Николай Григоров от Коалиция за България се противопостави на идеята с мотива, че това е сериозна сума, а общинския съвет е колективен орган за разлика от кмета, който носи индивидуална отговорност. Красимир Каракачанов от БНС изрази опасения, че при сегашните възнаграждения на съветниците се създават условия те да играят с комисионни от сделки с имоти. Не търсете корупция в общинските съвети, там отдавна няма такава, защото повечето имоти са продадени, посочи Григоров. Ремзи Осман от ДПС обяви, че част от общините получават държавни субсидии и не може на гърба на данъкоплатците да се увеличават възнагражденията.
Камелия Цветанова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.