Кристалина Георгиева отправи тревожно предупреждение
Перспективите за тази година са за не много силен ръст, но все пак ще има такъв, коментира тя
Управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева даде ексклузивно интервю за CNN. Българката предупреди, че фрагментацията на световната икономика е огромна и ще предизвика намаление на глобалния БВП със 7%.
„В началото на миналата година се опасявахме, че високите лихвени проценти могат да засегнат икономиката толкова силно, че на много места да се появи риск от рецесия. Радвам се, че това се оказа твърде песимистична прогноза.
Това, което виждаме днес е, че инфлацията намалява, пазарите на труда са стабилни, а хората имат работа. Перспективите за тази година са за не много силен ръст, но все пак ще има такъв“, заяви тя.
Георгиева посочи, че очакванията за тази и следващите няколко години са растежът да бъде около 3%. По нейни думи производителността е ниска, а очакванията ни за растеж са под това, което е необходимо за подобряване живота на хората. Георгиева поясни, че има страни с ниски доходи, които изостават все повече вместо да наваксват.
„Светът трябва да се обедини, за да бъде по-проспериращ за всички“, каза тя.
Кристалина Георгиева каза, че очакванията са през 2024 г. тенденцията за намаляване на инфлацията да продължи и на базата на това да започне спад на лихвените проценти.
„Перспективите за растеж в САЩ са доста добри и това се изразява в много стабилния пазар на труда. Американската икономика днес се основава на облекчено кредитиране“, обясни тя.
Георгиева допълни, че инфлацията продължава да намалява, заради увеличаването на лихвените проценти. „Макар че това беше болезнено, то донесе желания ефект без да тласне икономиката към рецесия. Цените започват да се нормализират, а американците имат работа“, допълни Георгиева.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
3 Коментара: