Куп безработни изреваха на умряло, посякоха ги жестоко
Тарикатската схема, при която безработни българи получаваха по над 2000 лева на месец, вече не работи
Наглата схема "френска безработица" вече почти не действа и обезщетения по около 2300 лв. вече на практика са трудно постижими, пише "Фокус".
Преди те се получаваха от българи, които са се осигурявали само 2-3 дни в чужбина, а после няколко месеца вземаха обезщетения в България.
"Преди малко повече от седем месеца приехме промени в Кодекса за социално осигуряване, с които обвързахме размера на обезщетенията за безработица с осигурителния принос на работилите в други държави.
Прекъснахме порочната практика да бъдат изплащани максимални обезщетения на хора, които работят по няколко дни в държава членка на ЕС и после стават трайни "клиенти" на бюрата по труда.
Техните средства вече се изчисляват по същия начин, както и на работилите и осигурявалите се в България", написа председателката на социалната комисия в НС Деница Сачева.
Броят на тези хора е намалял с близо 600 души – от 8550 на 7971. Преди промените средният размер на обезщетенията им е бил 1402 лв., става ясно от отговор на директора на НОИ Ивайло Иванов на неин въпрос. Това е 19,9% от всички изплатени средства. Шест месеца след влизането им в сила средният размер вече е 1015 лв. Тоест 14,4% от всички изплатени обезщетения.
По данни на НОИ преди измененията в КСО имаше области като Благоевград, където процентът на тези средства беше над 68%.
Само седем месеца по-късно наблюдаваме намаление с над 13%, а в Сливен - с почти 14%. Надявам се резултатите от работата ни занапред да бъдат още по-категорични.
Като държава не можем да си позволим да сме безучастни пред злоупотребите с публични средства. Трябва да работим, за да стимулираме хората да се връщат на пазара на труда и да не бъдат част от сивата икономика. Без да затворим вратата на порочните практики, това няма как да се случи", пише още Сачева.
Схемата е позната у нас като "френска безработица“.
Досега, ако човек е работил в България, а след това в друга страна от Европейския съюз (ЕС) и се върне у нас безработен, за изчислението на обезщетението му за безработица голяма роля играе последният му доход.
Българи се възползват от това правило, работят за няколко дни в чужбина, понякога фиктивно, осигуряват се на висок доход там, след това се връщат в България, регистрират се в бюрото по труда и получават голямо обезщетение на база тези няколко дни в чужбина.
Такъв кратък стаж се прави в страни като Франция, затова и схемата у нас се нарича "френска безработица“, но проблемът съществува и в други държави от ЕС.
Последвайте ни
Все още няма коментари